Co oznaczają przeciwciała IgG przeciwko toksoplazmozie?

Witam, oto treść mojego wyniku, którego nie rozumiem. Pierwszy raz robiłam takie badanie, ponieważ staramy się z mężem o dziecko. Toksoplazmoza IgG 578,6 IU/ml wynik ujemny <1 wynik wątpliwy (1-3) wynik dodatni >3
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Wysoki poziom przeciwciał IgG skierowanych przeciwko Toksoplazma gondi najczęściej świadczy o przebytej  w przeszłości infekcji tym pierwotniakiem. IgG są to przeciwciała odpornościowe, które mogą utrzymywać się we krwi przez wiele lat od zakażenia (niekiedy do końca życia) , stanowiąc ochronę przeciwko nawrotowi choroby, co jest bardzo korzystne zwłaszcza w okresie ciąży. Niestety badania są niepełne, nie został wykonany poziom przeciwciał IgM, który jest markerem czynnego zakażenia toksoplazmatycznego. W związku z tym należałoby oznaczyć awidność IgG. Badanie to pozwoli na  wyklucznie infekcji w ciągu ostatnich kilku miesięcy.