Co oznaczają przepukliny krążków międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 uciskające worek oponowy?

Witam, od 5 lat mam problem z kręgosłupem. Rok temu zrobiłam MR : przepukliny krążków międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 uciskające worek oponowy z pęknięciem pierścieni włóknistych zwężeniem zachyłków bocznych. Krążki międzykręgowe odwodnione. Znacznie pogrubiałe więzadła żółte. Niewielkie krawędziowe zaostrzenia. Stożek rdzenia kręgowego jednorodne. Zniesione lordoza. Mam problem z czuciem w lewej zew. części stopy, od ponad pół roku zaparciami i od paru miesięcy z oddawaniem moczu. Co robić?

Przepukliny krążków międzykręgowych są potocznie nazywane przez pacjentów "wypadnięciem dysku". Proszę pamiętać, że badanie obrazowe jakim jest rezonans magnetyczny jest jedynie badaniem dodatkowym. Zawsze się je interpretuje w oparciu o badanie podmiotowe, czyli wywiad z pacjentem oraz o badanie przedmiotowe (np. testy kliniczne, testy ruchomości stawów). Na początek proponuję udać się do lekarza, który zlecił wykonanie tego badania,a równolegle może Pani rozpocząć rehabilitację. W przypadku, gdy rehabilitacja nie przyniesie skutku, należałoby rozważyć leczenie operacyjne. Jednak właściwie poprowadzona rehabilitacja może przynieść pożądane skutki.
Pozdrawiam!