Co oznaczają silne bóle lędźwiowe u 59-latka?

Dzień dobry.Mój mąż od miesiąca cierpi na silne bóle lędźwiowe .RM wykazał "na poziomie L1/L2 tylno-prawoboczna pjm wielkości 8-9 mm uciskająca prawy korzeń L2 w zachyłku bocznym kanału kręgowego".Na poziomie L5/S1pray otwór mk jest zwężony przez osteofitozę ,która modeluje prawy nerw rdzeniowy .Bardzo proszę o odpowiedź która z tych przypadłości jest przyczyną problemów .Dziękuję.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani męża opisane zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne kręgosłupa lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne (chociaż u pani męża jest to bardzo prawdopodobne). Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem obrazu klinicznego. Ewentualne wskazówki dotyczące dalszego postępowania lub leczenia powinni państwo otrzymać po wizycie (ponieważ uzależnione są one m.in. od towarzyszących objawów). Zespół bólowy kręgosłupa rzadko ma charakter przewlekły, ale epizody bólu mogą nawracać.