Podkrążone oczy u dziecka

Witam. Chciałbym zapytać o czym mogą świadczyć podkrążone oczy u dziecka? Od tygodnia zauważyłem u synka (10 miesięcy) sińce pod oczami i oczy podkrążone. Co może być przyczyną podkrążonych oczu u dziecka i takich sińców? Noc przesypia praktycznie całą, później około 10, 11 rano ma drzemkę (śpi około 1 godz.), no i czasami, ale rzadko około 17. Je regularnie, apetyt dopisuje, nie jest wybredny, nie ma wymiotów. Nasz synek zaczyna chodzić trzymając się czegokolwiek, ale czasami się zdarzy, że zrobi przysłowiowe "bach" i gdzieś tam sobie nabije guza. Czy można snuć obawy, że może coś jest nie tak z główką? Czy podkrążone oczy u dziecka i występujące przy oczach sińce mogą świadczyć o jakiejś chorobie albo o tym, że coś jest nie tak? Martwimy się z żoną i nie bardzo wiemy co z tym zrobić... Z góry dziękuję za każdą odpowiedź. Pozdrawiam, Maciek.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zauważone przez Pana objawy mogą mieć bardzo wiele przyczyn, na przykład:
- predyspozycje genetyczne:  sińce pod oczami mogą być spowodowane  tym, że naczynia krwionośne są płytko położone pod skórą - to właśnie skutkuje sinym zabarwieniem pod oczami,
- alergie:  w przypadku alergii częstym odruchem jest drapanie lub tarcie okolic oczu. W związku z tym, że naczynka pod okiem są bardzo kruche, następuje ich uszkodzenie,
- niedobory pokarmowe: sińce mogą być objawem niedoborów witaminy K i żelaza oraz witamin antyoksydacyjnych,
- anemia - inne objawy to osłabienie, omdlenia, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, brak apetytu, bladość powłok skórnych,
-  choroby pasożytnicze - inne objawy to brak apetytu, osłabienie, mdłości i wymioty, utrata wagi, swędzenie w okolicy odbytu, bóle brzucha, biegunki.

Powinien zatem zgłosić się Pan z dzieckiem do specjalisty pediatry, który zbada dziecko, zbierze z Panem wywiad oraz zleci badania dodatkowe, a następnie oceni potencjalną przyczynę objawów i rozpocznie leczenie.