Co oznaczają skąpe miesiączki, plamienia śródcykliczne, ból brzucha i biegunki?

Witam serdecznie! Jestem 42-letnią kobietą, matką dwójki dorosłych dzieci (niewspółmierność porodowa - i dwie cesarki). Od ok. roku mam problem z miesiączkami. Na początku dziwiła mnie ich skąpość (kiedyś dość obfite i 5-, 7-dniowe, później delikatne, w pierwszy dzień prawie niezauważalne, następny dzień dość obfite i ostatni dzień delikatne, przechodzące do czystości). Ostatni miesiąc mój planowy okres przypadł 3 października i od tej pory (z 2-dniową przerwą) miałam nagminne plamienia, krwawienia, z różnym nasileniem. Od wczoraj mam bardzo silny ból brzucha po prawej stronie (promieniujący aż do pleców, na wylot aż do miejsca nerki), poza tym średnio co pół godziny coś podobnego do biegunki (delikatnej), ale powodujące silne podrażnienie odbytu (ostre pieczenie - mycie, smarowanie S*** trochę mnie ratuje). Nastąpiła też przerwa w plamieniu z dróg rodnych - czysto. W nocy ból nie ustąpił. Dzisiaj nadal bardzo boli. Ok. godz. 15 dostałam sporego krwawienia (planowy okres? - który mam jak w zegarku co 26 dni, spóźnił się o 1 dzień, więc w normie).

Jestem ogólnie osłabiona i obolała. Ponieważ nie mieszkam obecnie w Polsce i nie tak łatwo dostać się do lekarza, próbuję znaleźć choć teoretycznej pomocy u Państwa... Od lat przytrafia mi się palący problem dotyczący wypróżniania: nagle robi mi się bardzo słabo, uginają mi się nogi, jestem bliska omdlenia, później nagle bardzo silny ból brzucha i konieczność szybkiego wypróżnienia, po czym wszystkie przykre objawy powoli przechodzą i wracam do normalnego funkcjonowania. Mam wrażenie, że tym razem nałożyły mi się dwie sprawy bliskie siebie. Może menopauza, może wyrostek, może nerka, jelito drażliwe? Wspomnę też, że w mojej rodzinie dwie osoby (babcia i jej syn) mieli raka jelita grubego. Poza tym jeszcze jeden dylemat znajdujący się trochę wyżej: wrażenie (nie trwale) lekko przytkanego ucha, gdy podnoszę rękoma coś do góry i przy tym również wysoko głowę, staję się na tę chwilę głucha i słyszę tylko cichy pisk. Po wróceniu do normalnej postawy, wszystko ustępuje. Mam wrażenie, że to ucho (prawe) jest jakby połączone z okiem (czuję to, gdy mocno wytężę wzrok w prawą stronę, wówczas też reaguje ucho pobolewaniem, lekkim jakby drętwieniem). Jestem załamana, ponieważ trochę dużo wszystkiego jak na jedną osobę. Piszę chaotycznie, ale ból nie pozwala mi na normalność.

Witam serdecznie!
Problemów zdrowotnych u Pani przypuszczalnie jest kilka, jednak dwa wymagają raczej szybszego wyjaśnienia.
W pierwszej kolejności problem ginekologiczny - można przypuszczać, że krwawienie które się pojawiło jest miesiączką, natomiast niepokojące są plamienia, które pojawiły się w czasie cyklu - w tym wypadku konieczne jest badanie ginekologiczne z badaniem cytologicznym oraz najlepiej wraz z wykonaniem USG przezpochwowego. Jest możliwe aby objawy były zwiastunami menopauzy, jednak konieczne jest wykluczenie innych przyczyn objawów. Proszę spróbować umówić się do lekarza po zakończeniu miesiączki.
Jeżeli chodzi o dolegliwości brzuszne to może Pani cierpieć na zespół jelita drażliwego, natomiast ze względu na zgłaszane dolegliwości również w tym wypadku konieczne jest wykonanie przynajmniej podstawowych badań. Konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu który po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu dobierze panel badań. Wskazane jest również wykonanie USG jamy brzusznej. Obecne objawy mogą wynikać z infekcji wirusowej przewodu pokarmowego, ale podobne objawy mogą pojawić się również między innymi w przypadku kolki nerkowej.
Jeżeli chodzi o wywiad rodzinny w kierunku raka jelita grubego, jest on dla Pani obciążający. Z tego względu powinna Pani być pod kontrolą lekarską i mieć okresowo wykonywaną kolonoskopię jelita grubego.
Natomiast objawy dotyczące ucha powinny być skonsultowane z laryngologiem, natomiast mogą pojawiać się również w wyniku zmian w obrębie kręgosłupa szyjnego.
Pozdrawiam