Co oznaczają stany depersonalizacji?

Witam, co kilka miesięcy miewam stany depersonalizacji, przy czym trwa to tydzień i odchodzi.. Nie mam stwierdzonych zadnych chorób.. Jednak przy ostatnim razie depersonalizacji odczuwałam jakiś niepokój, palpitacje serca, pocenie się, zawroty głowy, ucisk (zawroty) głowy.. Trwa to ok. tygodnia i przechodzi czy to może być jakaś nerwica lękowa? Jednak wiem, że przy nerwicy ten stan nie odchodzi tak szybko, a u mnie jest on raz na jakiś czas.. Bardzo proszę o jakąś konkretną odpowiedź, czy to normalme, że te stany są co jakis czas, a nie cały czas (przy nerwicy) ? Bardzo proszę o odpowiedź.

Rozumiem Pani zaniepokojenie. To bardzo trudne i jednocześnie przerażające doświadczanie braku stałości i jedności ze swoim ciałem, czy też poczucia obcości dla samej siebie.
Niestety na podstawie Pani wpisu nie jestem w stanie postawić diagnozy czy to nerwica, ataki paniki, zaburzenia lękowe, czy jeszcze coś innego. Nie można też wykluczyć chorób somatycznych.
Objawy na które się Pani skarży są bardzo poważne, dla tego zachęcam Panią do podjęcia diagnostyki medycznej (neurologicznej, kardiologicznej, psychiatrycznej) i psychologicznej. Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzieć mu o doświadczanych objawach, a on skieruje Panią do odpowiedniego lekarza specjalisty. Ponieważ człowiek składa się nie tylko z ciała, ale także psychiki, a oba te wymiary są ze sobą ściśle powiązane i wpływają na siebie proponuję także udać się na konsultację psychoterapeutyczną. Psycholog-psychoterapeuta zapozna się z Pani obecną sytuacją, wesprze w radzeniu sobie z doświadczanymi trudnościami, a także pomoże ustalić, czy nie mają one swojego podłoża w psychice.

Dzień dobry, jest mechanizm obronny więc być może pojawią się w sytuacjach nadmiernego stresu i kiedy stres przechodzi przestaje Pani umysł go stosować. Warto obserwować swoje zachowanie, reakcje gdyż może to się nasilać. Niestety czasami na nerwice "pracujemy" latami dlatego proszę pomyśleć o konsultacji u psychoterapeuty. Być może warto to trochę przepracować, zmienić by nawet nie doprowadzać do epizodycznych mechanizmów derealizacji.
Pozdrawiam A. Pacia