Co oznaczają takie testy alergiczne? Na co jest uczulone moje dziecko?

Mam ogromną prośbę. Mój 6-letni syn miał robione testy alergiczne (metoda punktowa), chciałam prosić o analizę tych wyników i podpowiedź, co może jeść w związku z tą alergią, gdyż lekarz stwierdził, że nie może spożywać mleka, drobiu, jajek, czekolady. Chciałabym wiedzieć, czy to jest spowodowane alergią czy może przebiałkowaniem, gdyż też coś o tym lekarz wspomniał. Z góry dziękuję! Nazwa alergrenu, nasilenie odczynu, ocena: KONTROLNE ujemna 0x0 - dodatnia 6x6 +++ ROZTOCZA d.farine 0x0 - d.pteronyssinus 2x2 + SIERŚCI, NABŁONKI,PIÓRA,KURZ kurz siana 0x0 - pies 0x0 - kot 2x2 + gęsie pierze 2x2 + PLEŚNIE alternaria 0x0 - cladosporium 0x0 - PYŁKI trawy 0x0 - żyto 0x0 - drzewa I 0x0 - brzoza 0x0 - olcha 0x0 - leszczyna 2x2 + babka 0x0 - bylica 2x2 + MIESZANKI chwasty 0x0 - ZESTAW POKARMOWY mleko krowie 2x2 + jajko kurze (białko) 2x2 + kakao 0x0 - owoce cytrusowe 0x0 -
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Każda próbka, przy której postawiono znak "+" oznacza alergen uwrażliwiajacy Pani dziecko. Dotyczy to m.in. wymienionych przez Panią pokarmów.

Aczkolwiek róźnie bywa z wiarygodnością wspomnainych testów - nie zawsze mimo wykazania w nich nadwrażliwości, alergia na dany czynnik rzeczywiscie istnieje. Z drugiej strony substancje, na które według testu nie ma alergii, mogą jednak stanowić alergen dla testowanej osoby. Warto więc unikać wymienionych pokarmów oraz innych oznaczonych "+" alergenów.

Lekarz miał na myśli zapewne tzw. skazę białkową dotycząca przede wszystkim alergii na białko mleka krowiego, często u małych dzieci przebiega ze zmianami skórnymi zwanymi atopowym zapaleniem skóry, bądź przechodzi w nie z wiekiem. Uważa się iż dzieci, u których występowała skaza białkowa mają zwiększone ryzyko zachorowania w przyszłości m.in. na astmę oskrzelową i inne choroby alergiczne.

Pozdrawiam