Co oznaczają takie wyniki 2,5-letniego dziecka?

Proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników mojego 2,5-letniego synka. Zostały zlecone z powodu braku łaknienia trwającego 1,5 roku oraz spadku wagi ciała o 1 kg. Mieszkamy w Anglii i niestety mają tutaj pewnie inne normy. Niepokojące pozycje to: MCHC 34,2 g/dl Norma do 33,0 Mono 1,14 10*9/L norma do 0,80 Creatynina 34 umol/L norma od 62 nieorganiczny fosfor 1,60 norma d 1.45 fosfotaza alkaiczna 913 iu/L norma do 126! Obecnie czekamy na wyznaczenie wizyty już parę tygodni, strasznie się martwię, proszę o odpowiedź. Z góry serdecznie dziękuję!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Na początku pragnę uprzedzić, że moja odpowiedź może nie być w pełni prawidłowa ze względu na brak możliwości jego osobistego zbadania. Morfologia zawsze wymaga oceny parametrów względem jego stanu klinicznego.
Przepisane prze Panią normy najprawdopodobniej są przepisane wg schematu dla dorosłych. Niektóre parametry mają inne wartości u dzieci, młodzieży i u dorosłych. Przyglądając się wynikom, okazuje się, że nie są wtedy bardzo niepokojące. Jedyne co może budzić niewielkie zastrzeżenia to poziom kreatyniny i fosforanów, które mogą sugerować przewlekłą niewydolność nerek. Do potwierdzenia moich przypuszczeń niezbędne jest jednak badanie ogólne moczu.
Fosfataza alkaliczna u dzieci w wieku do 3 lat może być nawet o 5 razy wyższa, więc tu także nie widzę powodu do obaw.
Niezależnie od mojej interpretacji konieczna jest wizyta u pediatry zlecającego badania, które tak jak napisałam na początku mojej wypowiedzi, wymaga porównania z badaniem przedmiotowym dziecka.
Pozdrawiam