Co oznaczają takie wyniki przeciwciał przeciwko toksoplasma gondii?

Mam 30 lat i oboje z mężem planujemy dziecko. Obecnie mieszkamy w UK i jak chciałam zrobić badanie na toksoplazmozę, to powiedziała mi lekarka, że oni tu nie robią, tylko w czasie ciąży. Więc poleciałam do Polski i zrobiłam, mam wyniki IgG i IgM, ale nie zrobiłam awidności toksoplazmozy (nikt mi nie powiedział, że to też konieczne!). Bardzo proszę mi zinterpretować moje wyniki: IgM 1,17 ujemny<0,55 wątpliwy>=0,55-<0,65 dodatni>=0,65 a IgG 103,9 <1,0 interp. wyniku: ujemny<1,0 wątpliwy1,0-30 dodatni>30. Czy mogę planować ciążę, a nawet jakbym była już w ciąży, czy stanowi to jakieś zagrożenie dla płodu. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
dodatni wynik przeciwciał w klasach IgG i IgM świadczy, że właśnie w chwili obecnej przechodzi Pani zakażenie. Nie powinna Pani w chwili obecnej starać się o dziecko. Należy poczekać, aż poziom przeciwciał IgM będzie ujemny. Wówczas pozostanie podwyższony tylko poziom przeciwciał IgG, co świadczy o przebytym zakażeniu i chroni przed kolejną infekcją.
Zakażenie toksoplazmozą w ciąży jest niebezpieczne. W pierwszym trymestrze ciąży głównie powoduje poronienia, natomiast w drugim trymestrze ciąży może być przyczyną wad u płodu.
Proszę jak najszybciej wykluczyć ciążę. Jeżeli jednak okaże się, że jest Pani w ciąży, konieczne jest jak najszybsze włączenie leczenia.
Pozdrawiam