Co oznaczają te dziwne upławy?

Mam od 4 dni dziwne upławy - są koloru ciemnego brązu oraz z krwią. Upławy wciąż się nasilają. Nic mnie nie boli ani nie swędzi. Pojawiły się następnego dnia po stosunku. Z mężem nie stosujemy żadnych środków antykoncepcyjnych a także nie staramy się o dziecko, więc jesteśmy po po prostu ostrożni. Nigdy nie brałam tabletek antykoncepcyjnych.

Ostatni okres miałam 27 lipca więc wiem, że nie są to zwykłe upławy przed następną miesiączką. Do ginekologa chodzę rzadko, bo nie mam potrzeby - ostatni raz byłam z 2 lata temu. 5 lat temu ginekolog stwierdził u mnie małą nadżerkę, ale przy następnych wizytach nic mi już o tym nie wspominał. Czy powinnam się niepokoić tymi upławami?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tego typu wydzielina z dróg rdnych może towarzyszyć różnym stanom patologicznym. Możliwe, że znów ma Pani nadżerkę i to ona krwawi. Niewykluczone też, że przyczyną jest polip, mięśniaki macicy lub torbiel jajnika.

Jeśli plamienie rozpoczęło się po okresie płodnym, to może Pani cierpieć na niewydolność ciałka zółtego - zaburzenie hormonalne, w przebiegu którego zbyt niskie jest stężenie progesteronu w drugiej fazie cyklu. Jeśli sytuacja powtórzy się w kolejnym cyklu, radzę udać się na wizytę do ginekologa.

Powinna Pani chodzić do lekarza co najmniej raz na rok w celu wykonywania cytologii szyjki macicy (niekoniecznie na każdej wizycie) oraz badania jajników (konieczne co rok). Niestety nawet młode kobiety nie są bowiem wolne od ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy tych narządów, a wykonując badania regularnie, można ewentualny problem wychwywcić wcześniej, na etapie, na którym możliwe jest całkowite wyleczenie.

Pozdrawiam serdecznie.