Co oznaczaja te symbole chemioterapii?

Witam serdecznie. U mojej mamy wykryto raka piersi - guz 1 cm, potem w całości usunięto pierś z węzłami, nigdze nie było przerzutów. Ma 63 lata. Dziś była na pierwszej chemioterapii i podała takie symbole: cykl I (AC), CTX 850 mg, ADR 85 mg. Chciałabym wiedzieć, co one oznaczają? Jaka to chemia - czy bardzo mocna? Mama ma przyjmowac 4 chemie co 3 tygodnie. Czy one będą takie same przez cały czas? I czy samopoczucie się zmienia w ciągu przyjmowania kolejnych cykli, bo po pierwszej czuje się dobrze. Dziękuję, pozdrawiam. Paulina
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Chemioterapia jaką aktualnie otrzymuje Pani mama, należy do aktualnych standardów leczenia raka piersi. Składa się z adriamycyny (ADX) oraz cyklofosfamidu (CTX). Oba leki uważane są za dość silne chemioterapeutyki, czyli leki przeciwnowotworowe.

Do głównych skutków ubocznych należą nudności i wymioty, osłabienie, spadek wartości leukocytów, płytek krwi i czerwonych krwinek, zapalenie błony śluzowej jamu ustnej, przełyku, łysienie, zaburzenia nerek.

Więcej na temat chemioterapii, działań ubocznych, może Pani przeczytać w dziale: http://portal.abczdrowie.pl/chemioterapia-w-leczeniu-raka-piersi.

Pozdrawiam serdecznie