Mężczyzna , 32 lata Witam. Od 5 msc zmagam się ze stolcami tłuszczowymi. USG jamy brzusznej bez zarzutu. Badanie krwi ogólne, ob, crp, - wszystko ok. Badania wątrobowe z krwi - ok. Tarczyca i hormony w normie. Jedyny zarzut to lekko podwyższony poziom amylazy w badaniu krwi - na wyniku granica to 100, u mnie wyszło 125. Problem nie znika po mimo stosowania różnych substytutów enzymów trawiennych. czy to powód do niepokoju?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Na podstawie Pana opisu trudno się zorientować co w rzeczywistości Pana niepokoi.Niewielka ilość tłuszczu w stalu jest możliwa, zależy w durzej mierze od tego ile i i jakiego tłuszczu zjadavPan w pokarmach. Stolce tłuszczowe, tomluźne, biegunkowe wypróżnienia, powodujace pojawiane się na powirzechni wody w toalecie plam tłuszczu, jak oczka tłuszczu w rosole. Oznaczanie poziomu amylazy nie ma klinicznie żadnego znaczenia, chyba, że podejrzewamy u pacjenta ostre zapalenie trzustki, wtedy pod uwagę bierzemy wzrost 10 razy powyżej normy.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Badanie krwi – Morfologia krwi to badanie krwi, które jest bardzo popularnym narzędziem diagnostycznym. Zarówno morfologia krwi, jak i pomiar cholesterolu czy Badanie powłok jamy brzusznej – Operacja, która otwiera powłoki jamy brzusznej to laparotomia. Jest to badanie polegające na przecięciu skóry, mięśni i otrzewnej, w wyniku czego następuje otwarcie. Może być stosowana również w celach diagnostycznych i zwana jest wtedy laparotomią zwiadowczą.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: