Co oznaczają uszkodzenia I, II i III stopnia w badaniu MRI?

Witam, prawie 5 lat temu miałam skręcenie kolana, które w bardziej lub mniej dokuczliwy i bolesny sposób kilkakrotnie powracało. Po ostatnim razie (miałam zablokowany staw) dostałam od lekarza ortopedy skierowanie na rezonas. Wśród wyników jest kilka rzeczy, które mnie niepokoją i których do końca nie rozumiem. Oto one: - więzadło krzyżowe przednie o nieostrych obrysach, widoczne fragmentarycznie, z cechami rozwarstwienia - cechy uszkodzenia II stopnia (zerwania części włókien). Objaw PCL dodatni. Czy uszkodzenie II stopnia kwalifikuje się do operacji? Co mam rozumieć poprzez "objaw PCL dodatni"? Oznacza to uszkodzenie? Jeśli tak, to fragmentaryczne czy całkowite? - Pogrubienie i wzmożenie sygnału z bliższej części więzadła pobocznego bocznego - uszkodzenie I stopnia. O czym świadczy owe "pogrubienie i wzmożenie sygnału"? - w zakresie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej widoczna układająca się w płaszczyźnie czołowej szczelina pęknięcia - uszkodzenie III stopnia. Czy również jest koniecznośc operacji? Czy I stopień uszkodzenia sugeruje uszkodzenie "najlżejsze" czy też na odwrót - najbardziej poważne? Będę wdzięczna za odpowiedź. Oczywiście udam się z tym do lekarza, ale chciałabym już wiedzieć mniej więcej na czym stoję.

KOBIETA ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Droga Pani!

Wynik rezonansu magnetycznego kolana przedstawiony powyżej wskazuje na przebyty uraz skrętny kolana, w wyniku którego doszło do:
1) naderwania więzadła krzyżowego przedniego (II stopień, uszkodzenie części włókien więzadła) - kwalifikuje się do rekonstrukcji operacyjnej więzadła,
2) naciągnięcie więzadła pobocznego strzałkowego (I stopień - cechy stanu zapalnego i mikrouszkodzeń, w MR w postaci pogrubień i wzmożonego sygnału) - nie kwalifikuje się do operacji,
3) uszkodzenie łąkotki z całkowitym jej pęknięciem (III stopień - świadczy o pęłnym pęknięciu i defragmentacji łąkotki) - kwalifikuje się do operacji laparoskopowego usunięcia uszkodzonej łąkotki.

O dalszym leczeniu decyduje lekarz ortopeda po dokładnym badaniu. W Pani przypadku na pewno konieczna będzie operacja.
Proszę być jednak dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty