Kobieta

Witam, prawie 5 lat temu miałam skręcenie kolana, które w bardziej lub mniej dokuczliwy i bolesny sposób kilkakrotnie powracało. Po ostatnim razie (miałam zablokowany staw) dostałam od lekarza ortopedy skierowanie na rezonas. Wśród wyników jest kilka rzeczy, które mnie niepokoją i których do końca nie rozumiem. Oto one: - więzadło krzyżowe przednie o nieostrych obrysach, widoczne fragmentarycznie, z cechami rozwarstwienia - cechy uszkodzenia II stopnia (zerwania części włókien). Objaw PCL dodatni. Czy uszkodzenie II stopnia kwalifikuje się do operacji? Co mam rozumieć poprzez "objaw PCL dodatni"? Oznacza to uszkodzenie? Jeśli tak, to fragmentaryczne czy całkowite? - Pogrubienie i wzmożenie sygnału z bliższej części więzadła pobocznego bocznego - uszkodzenie I stopnia. O czym świadczy owe "pogrubienie i wzmożenie sygnału"? - w zakresie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej widoczna układająca się w płaszczyźnie czołowej szczelina pęknięcia - uszkodzenie III stopnia. Czy również jest koniecznośc operacji? Czy I stopień uszkodzenia sugeruje uszkodzenie "najlżejsze" czy też na odwrót - najbardziej poważne? Będę wdzięczna za odpowiedź. Oczywiście udam się z tym do lekarza, ale chciałabym już wiedzieć mniej więcej na czym stoję.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Droga Pani!

Wynik rezonansu magnetycznego kolana przedstawiony powyżej wskazuje na przebyty uraz skrętny kolana, w wyniku którego doszło do:
1) naderwania więzadła krzyżowego przedniego (II stopień, uszkodzenie części włókien więzadła) - kwalifikuje się do rekonstrukcji operacyjnej więzadła,
2) naciągnięcie więzadła pobocznego strzałkowego (I stopień - cechy stanu zapalnego i mikrouszkodzeń, w MR w postaci pogrubień i wzmożonego sygnału) - nie kwalifikuje się do operacji,
3) uszkodzenie łąkotki z całkowitym jej pęknięciem (III stopień - świadczy o pęłnym pęknięciu i defragmentacji łąkotki) - kwalifikuje się do operacji laparoskopowego usunięcia uszkodzonej łąkotki.

O dalszym leczeniu decyduje lekarz ortopeda po dokładnym badaniu. W Pani przypadku na pewno konieczna będzie operacja.
Proszę być jednak dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Rezonans magnetyczny – Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem obrazowym zmian chorobowych w ciele pacjenta. Tomografia rezonansu magnetycznego jest wykonywana głównie w diagnostyce mózgu, tj. w celu wykrycia takich schorzeń, jak wady wrodzone, guz mózgu, zmiany zapalne tkanki mózgowej, zmiany demielinizacyjne, zmiany naczyniowe mózgu (angio MRI mózgu).

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach