Co oznaczają wyniki badań?

Magda 28 lat. Nie jestem w ciąży, ale z mężem chcielibyśmy mieć dziecko i postanowiliśmy zrobić sobie szereg badań. Między innymi właśnie takie. Oto dokładny opis wyniku badań, jakie dostałam: Cytomegalowirus Przeciwciała w kl. IgM 1,03, <0,7 ujemne, 0,7 - < wątpliwe, > 1,0 dodatnie. Przeciwciała w kl. IgG 66,47, < 0,5 ujemne, 0,5 - < 1,0 wątpliwe, > 1,0 dodatnie. Badanie wykonano testem firmy Roche, metodą elektrochemiluminescencji, na aparacie Cobas. Proszę o interpretację tych wyników. Pozdrawiam serdecznie
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Dodatnie miano przeciwciał IgM i IgG świadczy o aktywnej infekcji wirusem cytomegalii u Pani w ciągu ostatnich kilku miesięcy. U osób dorosłych z prawidłową odpornością zakażenie takie przebiega najczęściej bezobjawowo, nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi i nie wymaga leczenia. Natomiast czynna infekcja CMV u kobiet w ciąży stanowi duże zagrożenie dla płodu (może być przyczyną poronienia lub licznych wad). Dlatego wskazane byłoby powtórzenie badań za miesiąc (ewentualnie dodatkowo oznaczenie awidności przeciwciał IgG) i odłożenie decyzji o zajściu w ciąże do momentu normalizacji badań serologicznych (spadku IgM). Należy pamiętać, że przebyta infekcja CMV nie jest przeciwwskazaniem dla ciąży.