Co oznaczają wyniki badań weganki?

Witam, Mam 25 latJestem kobietą. Od pół roku jestem WEGANKĄ (wcześniej byłam wegetarianką od dziecka). W ostatnim roku moje życie było jedną wielką nerwówką – stres, stres, depresja, zwiątpienie itp. Mój tata zachorował na raka płuc, brał chemię aż w koncu zmarł a ja bardzo, ale to bardzo to przechodziłam. Do tego przez ostatnie 18 miesięcy zmiejszyłam ilość kalorii do ok.1700-1800 kal i schudłam 20kg (teraz waże 186cm/76kg). Dodam, że zdaje sobie sprawę z tego że weganizm jest dietą restrykcyją i trzeba uważać na wartości odżywcze więc bardzo tego pilnowałam i odżywiałam się naprawdę zdrowo. Zrezygnowałam całkowicie ze słodyczy na rzecz warzyw i produktów strączkowych. Regularnie zażywam b12 i d3. Poszłam do lekarza z powodu znacznego wypadania włosów. Moja morfologia: Leukocyty 2.57 tys/ul [4-10] ROK TEMU MIAŁAM 4.4 tys/ul Erytrocyty 4.26 mln/ul [3.80-5.80] Hemoglobina 13.2g/dl [11.5-16.5] Hematokryt 39.8 % [37-47] MCV 93.4 fl [77-98] MCH 30.9 pg [27-32] MCH 33.1 g/dl [32-37.5] płytki krwi 181 fl [100-400] MPV 10.8fl [7-11] PCT 0.2% [0.1-0.5] NEUROFILE 1.16 tys/ul [2-7] LIMFOCYTY 1.22 tys/ul [0.80-4.00] MONOCYTY 0.15 [0.12-1.20] EZYNOFILE 0.04 [0.02-0.50] BAZOFILE 0.00 [0.00-0.10] NEUROFILE 45.2 % [50-70] LIMFOCYTY 47.5% [20-40] Białko całkowite 6.72 g/dl [6.60-8.70] Pani doktor stwierdziła, że doprowadziłam się do nidoborów białka przez swoją dietę i to wpłynęło na moje bardzo słabe wyniki białych krwinek. Kazała mi zmienić diete i zrobić sobie wszystkie badania we własnym zakresie za 2 miesiące, bo ona nie będzie mi ich zlecać ponownie(!?) Czy obniżenie kalori do 1800 mogło doprowadzić do obniżenia białych krwinek przy diecie wegańskiej? Czy białko ma wpływ na białe krwinki? Czy długotrwały traumatyczny stres mógł zrójnować moje wyniki krwi? Dodam jeszcze na koniec, że brałam progesteron przez ostatnie 2 miesiące ponieważ mój cykl zrobił się bardzo nieregularny przez stres (może to ma jakieś znaczenie).

Lek. Paweł Szadkowski

Długotrwały stres faktycznie mógł wpłynąć na pani wyniki (również dieta). Jeśli nie ma pani jednak żadnych objawów (infekcje, zakażenia wymagające antybiotykoterapii i inne) to nie martwiłbym się tym zbytnio. Może pani jednak powtórzyć morfologię z rozmazem ręcznym za 1-2 miesiące w celu porównania wyników.