Co oznaczają wyniki badania krwi podczas stosowania Euthyrox w ciąży?

Dzień dobry, Jestem w ciąży - 11 tydzień i 2 dni. Jestem pod opieką endokrynologa, ale wizytę mam dopiero za tydzień, dlatego proszę o opinię lekarza odnośnie wyników badań. Zażywam Euthyrox N 75, rano na czczo 1 tabletka. Dzisiejsze badania (zażyłam rano Euthyrox, może niepotrzebnie przed badaniami) TSH - 0,241 ulU/ml FT3 - 3,71 pg/ml FT4 - 1,62 ng/dl Proszę o odpowiedź czy te wyniki są dobre biorąc pod uwagę ciążę. DZIĘKUJĘ!

Dzień dobry,

W ciąży obowiązują nieco inne normy stężenia hormonów. TSH w I trymestrze powinno według aktualnych wytycznych wynosić od 0,1 do 2,5, w II trymestrze od 0,2 - 2,5, zaś w trzecim 0,3- 2,5. Tak więc może być Pani spokojna, wyniki są prawidłowe.Proszę kolejnym razem oznaczać hormony na czczo i dopiero po pobraniu krwi połknąć Euthyrox. Połknięcie Euthyroxu rano przed badaniem, powoduje nieznaczny wzrost FT4 i spadek TSH. Podręczniki z endokrynologii zalecają badanie hormonów po ok. 24 h od przyjęcia ostatniej dawki leku.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz