Co oznaczają wyniki badania krwi przy dusznościach i nadciśnieniu?

Witam! Chciałem się zapytać o wyniki oraz ewentualne powikłania czy konsekwencje stanu zdrowia mojego taty (49 l., pracujący fizycznie), często uskarża się na skurcze w okolicach łydek i "wypadanie" rytmu serca, sporadyczne duszności oraz zadyszki przy wysiłku, jest leczony na nadciśnienie (Concor 5, Valsacor 160mg, Roswera 10mg). Nadmieniam, że od pewnego czasu strasznie mocno chrapie podczas snu. Podczas ostatniego badania krwi LDL wyszło ponad 400, a Trójglicerydy 439, natomiast HDL był poniżej normy (nie pamiętam dokładnych wyników, a karta z badania została u lekarza), chciałbym się dowiedzieć czy należy się martwić i zrobić jakieś dodatkowe badania lub udać się do specjalisty ponieważ lekarz rodzinny powiedział mu, że nie jest najgorzej?

Lek. Marta Hat

Witam serdecznie! Opisane dolegliwości wymagają pogłębienia diagnostyki - tata powinien udać się do kardiologa, gdzie powinno zostać wykonane badanie w kierunku choroby wieńcowej. Być może wskazane będzie również wykonania badania całodobowego rytmu serca, bo rozumiem że EKG było wykonywane. Ze względu na pojawiające się skurcze wskazane jest oznaczenie poziomu elektrolitów we krwi. Wskazane jest również wykluczenie bezdechu we śnie - proszę zwrócić uwagę czy oprócz chrapania pojawiają się u taty okresy bezdechu, albo czy podczas dnia występuje zwiększona senność, problem ze skupieniem uwagi, koncentracją. Podniesione wartości cholesterolu są poddane leczeniu, wskazana jest kontrola efektów leczenia po kilku miesiącach terapii. Pozdrawiam