Co oznaczają wyniki badania krzywej cukrowej i glukozy?

Mam 60 lat moje wyniki krzywej na czczo 132 mg/ dl , glukoza po 2 godzinach 109 mg/ dl proszę o interpretację

Lek. Wojciech Zygmunt

Wynik 132 mg/dl na czczo już może być podstawą rozpoznania cukrzycy, ale w tym celu należy dokonać ponownego oznaczenia stężenia glukozy na czczo. Należy wykluczyć błędne przygotowanie do badania. Ostatni posiłek musi pani zjeść 8-14 h przed pobraniem krwi na badanie glukozy na czczo. Należy też wykluczyć możliwość przyjmowania leków potencjalnie podwyższających glikemię (np. leków z grupy beta-blokerów lub diuretyków tiazydowych). Jeżeli w ponownym oznaczeniu glukozy na czczo wynik będzie prawidłowy, to należy rozważyć błąd oznaczenia w pierwszym badaniu. Pozdrawiam i życzę zdrowia.