Co oznaczają wyniki badania moczy w 8. tygodniu ciąży?
Jestem w 8tc. Wyniki ogólnego badania moczu: leukocyty: 20-30, erytrocyty: 5-10wpw, białko: brak, nabłonki płaskie dość liczne. Wynik posiewu moczu wykonanego dzień później: bakteriuria < 10^3 CFU/ml, brak wzrostu. Czy wynik posiewu moczu potwierdza infekcję? (nie wiem jak interpretować znak "<" czyli mniej niż 10^3) Czy obecność leukocytów i erytrocytów w moczu może mieć inną przyczynę niż infekcja dróg moczowych? Jako takich objawów infekcji nie mam.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Lek. Katarzyna Szymczak
79 poziom zaufania
Posiew wyklucza infekcje, leukocyty moga też oznaczać nieprawidłowe pobranie materiału lub zbyt długie przechowywanie, sugeruję powtórzyć badanie ogólne moczu i wykonać morfologię krwi.