Co oznaczają wyniki badania tarczycy i USG?

Co oznaczają wyniki badania tarczycy? Zaczęło się rok temu, z chudej osoby zrobiła się nagle osoba prawie że otyła, do tego doszło w niedługim czasie okropne zmęczenie i słaby stan włosów. 3 miesiące temu miesiaczki zaczely mi się opóźniać, już wcześniej zauważyłam w nich skrzepy. W październiku robiłam dwa razy badania. Jak tylko będę mogła to zobaczę je dokładnie, pamiętam tylko że tsh było w normie (13 października 2017, TSH 2,12 (norma 0,51-4,3) ft4 10,7 (norma 12,6-21) 18 października 2017 TSH 2,18 (normy takie same) a ft4 już 12,96, niestety nie pamiętam ft3). Zostawiłam sprawę aż do teraz gdy zaczęto mi zwracać ponownie uwagę na wagę i na to, że moja twarz nie wygląda zdrowo, jakby była napuchnięta. Wykonałam badania: TSH 3,67 (norma 0,51-4,3) , ft3 3,2 (norma 2,56-5,01) , ft4 12,51 (norma 12,6-21), ponadto wykonałam badania na obecność anty tpo wynik 11 (max 35). USG : lekarz powiedział, że tarczyca jak na mój wzrost i wage zbyt mała (płat lewy 3,1ml, płat prawy 3,7ml, cieśń do 5mm grubości). Zanim ponownie pójdę do lekarza chciałabym wiedzieć czy takie wyniki i badanie USG może wskazywać na jakąś chorobe?

Lek. Wojciech Zygmunt

Wygląda to na rozwijającą się niedoczynność tarczycy. Pewnego rozpoznania jeszcze nie można postawić. Ale warto również wykonać inne badania hormonalne. M.in. oznaczyć stężenie kortyzolu. Polecam wizytę u dobrego endokrynologa. Pozdrawiam i życzę zdrowia.