Co oznaczają wyniki badania tarczycy, TSH i FT4?

Dzień dobry Mam pytanie dotyczące tarczycy. Mam dziwne wyniki badań, 32 lata. Wynik z kwietnia 2018r. TSH - 4,59 (norma do 4,20) FT3 - 5,40 FT4 - 21,03 (norma do 22) Wynik z maja 2018r. Miałam powtórzyć badanie, wynik mnie zaskoczył. TSH - 4,0 (norma do 4,20) FT3 - 5,04 FT4 - 22,92 (norma do 22) Kolejny wynik z maja: TSH - 3,95 (norma do 4,20) FT3 - 5,03 FT4 - 19,90 (norma do 22) Dlaczego tsh jest wysokie przy dość wysokim ft4 i dlaczego raz wychodzi nadczynność raz niedoczynność? Takie rozchwiane wyniki są u mnie zawsze. Mam podwyższone przeciwciała tpo (159) i tg (390). Na USG stwierdzone autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (nacieki zapalne, waga tarczycy 7 ml). Morfologia ok. Objawy mam z zakresu nadczynności i niedoczynności. Nie wiem gdzie może być tego przyczyna, skąd może być takie rozchwianie tarczycy? Czy oprócz Hashimoto mogę mieć również chorobę Gravesa-Basedowa?

Lek. Michał Lenard

Pana wyniki mogą być spowodowane również chorobą Gravesa-Basedowa. Konieczne w Pani przypadku będą regularne badania i stała opieka endokrynologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Pozdrawiam!