Co oznaczają wyniki biopsji?

Mam 63 lata, w maju tego roku stwierdzono u mnie raka piersi lewej. Miałam operację oszczędzającą po czym dano mi do wyboru dwie opcje: albo radioterapia albo mastektomia i SNB. Wybrałam to drugie.

Wynik po pierwszej operacji: rak piersi lewej T1NOMO CARCINOMA DUCTALE INFILTRATIVUM. BLOOM II (G2). pT1c II Zmiany włóknisto-torbielowate 07 - granice linii cięć chirurgicznych wolne od nacieku nowotworowego. Pacjentka zakwalifikowana do SNB jamy pachowej. Wynik po drugiej operacji: zmiany gruczołu piersiowego i kwadranty: Lipogranulatio, resorbtio et ifiltratio inflammatoria chronica non specifica. Tela carcinomatosa absunt. Brodawka sutkowa: Tela mamillae. Węzeł chłonny "wartownik": Lymphadenitis chronica. Materiał przebadano seryjnie. pNO(sn-) (i-) IHC: odczyn z CKAE1/AE3 ujemny. Receptory w trakcie realizacji.

Będę wdzięczna za przetłumaczenie mi i wyjaśnienie co i jak.

Pozdrawiam, Halina.

Witam serdecznie.

Choruje Pani na najczęstszą postać nowotworu piersi, o średnim stopniu złośliwości. Rak jest w dość wczesnym stadium zaawansowania, więc szanse na trwałe wyleczenie są duże. W przypadku węzłów chłonnych wolnych od przerzutów raka, szanse, że rak nie wróci wynoszą około 70-80%. Zapewne zostanie u Pani włączona hormonoterapia - leczenie to ma zapobiegać nawrotowi nowotworu, będzie stosowane przez około 5 lat. Więcej na ten temat może Pani znaleźć na naszych stronach w dziale "Warto wiedzieć"

Pozdrawiam serdecznie