Co oznaczają wyniki mutacji genu MTHFR?

Witam, odebrałam wyniki mutacji genu MTHFR, które wykazały u mnie mutacje A1298C w obu allelach tego genu (homozygota). Natomiast mojemu mężowi wyszła mautacja genu MTHFR C677T również w obu allelach tego genu (homozygota). Co to tak na prawdę dla nas oznacza? Jaka jest roznica pomiedzy mutacja C677T, a A1298C? Wspomnę, że od 7 meisiecy staramy się o dziecko, niestety bezowocnie. Od 4 miesięcy zażywam OVARIN, ale nie wiem czy powinnym go brać dalej. Czytałam, że przy matacji genu MTHFR zwykły kwas foliowy, czy witamina B 12 nie wchłaniają się odpowiednio i mogą wręcz mieć odwrotny skutek przez jego nadmiar w organizmie, zamiast pomoc mogą pogorszyć sytuację. Moje pytanie brzmi czy oboje z mężem powinniśmy zażywać kwas foliowy oraz wit. B 12 w aktywnej formie? Czy tylko dotyczy to np. mutacji genu C677T? Przede wszystkim czy powinnam w tej sytuacji odstawić OVARIN? Będę ardzo wdzięczna za odpowiedź w tej sprawie.

Lek. Bartosz Domagała

W tym przypadku zasadne jest udac się do poradni genetycznej. Jak widzę państwa problem jest dość specyficzny i z dość wąskiej działki. Myślę że tylko lekarz zajmujący się genetyka może całościowo spojrzeć na problem. Ważny jest wywiad co do poprzednich niepowodzeń rozrodu