Co oznaczają wzdęcia po jedzeniu?

Witam serdecznie! Mam poważny problem z moim brzuchem. Kilka lat temu przeszłam na dietę, była to dość rygorystyczna dieta, albo głodziłam się, albo jadłam głównie produkty mleczne, tj. jogurty, płatki z mlekiem itp. Po jakimś czasie wróciłam do normalnego odżywiania, troszkę przytyłam, więc zaczęłam się zdrowo odżywiać. 5 posiłków dziennie, dużo warzyw, kasze. Nie jem ziemniaków, unikam produktów mącznych, smażonych, nie jadałam też słodyczy, ale w momencie kiedy zaczęłam sobie odmawiać, mam napady głodu. Potrafię napchać się wszystkim co mam pod ręką, później znowu wracam do zdrowego trybu odżywiania. Problem polega na tym, że cokolwiek zjem, np. jogurt, pieczywo wasa, napiję się wody, to od razu mam brzuch jak w 6 miesiącu ciąży. Dodam, że codziennie ćwiczę, ok. 1 h 30 min, piję dużo wody niegazowanej, herbaty zielone. W czym tkwi mój problem, jak sobie z tym poradzić? Dziękuję i proszę o pomoc!

Witam!

Niestety bez dokładnego wywiadu żywieniowego nie mogę precyzyjnie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Być może masz problemy z przewodem pokarmowym, przez co Twój brzuch pęcznieje po każdym posiłku. Jesz dużo błonnika pokarmowego, który bez odpowiedniej ilości wody może powodować wzdęcia, a tym samym brzuch wydaje Ci się duży. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć czy w tym tkwi przyczyna, dlatego proponuję udać się do lekarza (na początku internisty, który być może skieruje Cię do innego specjalisty). Jeśli chodzi o Twoje napady głodu i powrotu do diety - takie zachowanie jest niebezpieczne, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu epizody wymiotów. Powinnaś wybrać się do psychologa, najlepiej takiego, który przyjmuje w poradni dietetycznej, gdzie otrzymasz bezpośrednią pomoc obu ekspertów - psychologa i dietetyka.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna