Co oznaczają zaburzenia psychiczne i zachowania w przebiegu uzależnienia od substancji psychoaktywnych?

Witam . Mam na imie Aleksandra lat 18. W wypisie ma napisane tak. Zaburzenia psychiczne i zachowania w przebiegu uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Osobowość nieprawidłowa. Epizod depresji umiarkowany, depresyjne zaburzenia zachowania. Mogłby mi ktoś przybliżyć te wszystkie rozpoznania. A najbardziej interesuje mnie ta " osobowość nieprawidłowa'", czym ona jest, czym sie objawia i dlaczego? Z góry dziękuje za odpowiedź.

WItam,
Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania związane z uzależnieniem od sybstancji psychoaktywnych czyli np. narkotyków.
Cierpiała Pani także przez pewien czas na umiarkowaną depresję.
Natomiast osobowość nieprawidłowa w wielkim skrócie to zaburzenie struktury osobowości dawniej zwane psychpatią.
do istotnych cech osobowości nieprawidłowej należy przede wszystkim słabość uczuć złożonych, nieumiejętność nawiązania właściwych związków międzyludzkich, błędy w ocenie otoczenia, postawy instrumentalne i „kalkulacyjne” wobec innych ludzi, ujmujący sposób bycia (tzw. „lew salonowy”, błyszczący w grupie, ale bardzo powierzchowny intelektualnie), pozorna ogłada towarzyska, skłonność do działań popędowych (np. impulsywność, nie kontrolowana agresja), skrajny egocentryzm, brak poczucia winy i wyrzutów sumienia, nieumiejętność przewidywania, brak wglądu w siebie, nieprzystosowanie społeczne oraz niezdolność do uczenia się, tzn. słaba reakcja na społeczne wzmocnienia dodatnie lub ujemne (A. Jakubik)

Temat jest jednak niezwykle obszerny i nie da się go streścić na tych łamach.
Pozdrawiam

Witam Panią Serdecznie,

Osobowość nieprawidłowa, tzn. nawykowe i wyuczone radzenie sobie z wyzwaniami i trudnościami.

Z pozdrowieniami,
Irena Mielnik-Madej