Co oznaczają zawyżone limfocyty przy obniżonych neutrofilach

Mam 27 lat i niepokojące wyniki morfologii krwi: limfocyty % - 56, limfocyty # - 2,5 neutrofile % - 31, neutrofile # - 1,40. Pozostałe wyniki w normie, m.in.: leukocyty - 4,4 erytrocyty - 5,0 hemoglobina - 14,0. Niepokoją mnie wyniki limfocytów i neutrofili. Dodam, że ok. 2 miesiące temu dostałam łupież i dwie niewielkie plamy na skórze. Dermatolog nie stwierdził niczego poważnego, zapisał leki. Ponadto mam zaburzenia hormonalne (torbielki na jajnikach i w piersiach, ale wszystko pod kontrolą ginekologa). Jestem zmuszona brać od ponad 2 lat tabletki antykoncepcyjne. Chciałabym jeszcze dodać, że mam dużo bardzo poważnych problemów osobistych, które owocują ogromnym stresem. Co mi dolega? Czy powinnam zrobić sobie markery? Z góry dziękuję za diagnozę i wskazówki.

Witam serdecznie!

Wyniki badań laboratoryjnych powinno interpretować się łącznie z obrazem klinicznym, czyli stanem zdrowia pacjenta, dolegliwościami i ewentualnymi odchyleniami w badaniu lekarskim.

Z wyników, które Pani nadesłała, można powiedzieć jedynie, że chodzi o nieznacznie przekroczony odsetek limfocytów (tzw. limfocytoza względna, ponieważ ilość limfocytów we krwi mieści się w granicach prawidłowych) oraz nieco obniżona liczba neutrofilii. Czasami takie subtelne zmiany dotyczące proporcji limfocyty/granulocyty mogą wynikać z niedawno przebytej infekcji wirusowej.

Wynik na pewno należy powtórzyć, ale proponuję wykonanie rozmazu ręcznego, ponieważ wynik z komputera nie zawsze bywa dokładny. Dodatkowo można oznaczyć CRP lub OB (ewentualny stan zapalny).

Proszę zatem nie martwić się na zapas, ale powtórzyć wyniki i odwiedzić lekarza.

Pozdrawiam serdecznie