Co oznaczają zbyt małe ilości stolca?

witam, Piszę z problemem który mnie niepokoi, a dotyczy on stolca. Twierdzę że jest go za mało. Z wyglądu wąski, bobkowaty, gęsty. Przy wydalaniu często muszę się trochę pomęczyć, a stolca jest naprawdę niewiele. Zaledwie kilka bobkow. Jaka jest moja dieta? Niezbyt zdrowa, często się opycham niezdrowymi rzeczami, ale tak jest z tym jedzeniem od kilku miesięcy. I było dobrze, a teraz od ponad miesiąca może dwóch jest z tym wydalaniem tak jak napisałam. Bólów brzucha nie mam. Ważę 63kg, 166 wzrostu. Choroby: Hashimoto. Oprócz tego od kilku lat mam hemoroidy. Nie bolą, nie krwawią. (Bolą bardzo rzadko). Gdy zaczęłam pić więcej wody kupa zmieniła kolor z jasnego brązu, na taki zdrowy brąz. Chciałabym wydalać normalnie. Powoli zmieniam swoją dietę i się tak nie opycham. Nie opisałam jeszcze dokładnie grubości stolca zazwyczaj jest on grubości 1-1,5 cm, węższe też się zdarzają, długość to z 4cm max. Czy należy iść z tym do lekarza?

Lek. Paweł Szadkowski

Sugerowałbym zacząć od zmiany diety na bogatoresztkową (zwiększyć ilość świeżych owoców i warzyw) oraz wypijania odpowiednio dużej ilości płynów (np. wody niegazowanej). Polecane są też fermentowane produkty mleczne takie jak kefiry czy jogurty i unikanie produktów zapierających. Warto również skontrolować poziom TSH i fT4 ponieważ zaparcia mogą wynikać ze stanu niedoczynności tarczycy. Jeśli objawy nie ustąpią po kilku tygodniach warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu.