Co oznaczają zmiany w ciele szklistym?

mam 33 lata. mam zmiany zwyrodnieniowe w obu oczach tzw męty w ciele szklistym. w lewym oku mam cechy odłączenia ciała szklistego. bez cech trakcji. odłączenie jest niepełne. po prostu pływa mi jedna kulka w polu widzenia oraz gdzies tam z boku sznureczek. lekarz chirurg badający mnie powiedział że nie mam żadnych przeciwskazań do dźwigania. mogę nosić też cięzkie przedmioty bez ograniczeń (tak mi powiedziano) nie mam wady wzroku w zadnym z oczu. moje pytanie brzmi czy odłączające się ciałko szkliste w wieku 33 lat powoduje że mogę mieć problemy z siatkówką oka w przyszłości? czy to ma związek? bo mam ciemne myśli że w wieku np 50 lat jestem bardziej narażony na odklejenie siatkówki? niż osoba z idealnym ciałem szklistym. tak mnie zastanawia tylko co może powodować że mam w ogóle zmiany w ciele szklistym niby mając siatkówki idealne co na to wpływa?

Niestety ryzyko problemów okulistycznych jest podwyższone, nie da się też jednoznacznie powiedzieć co i kiedy może się stać, niezbędne są kontrolne wizyty u okulisty co kilka mcy.