Co oznaczają zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów?

Witam, właśnie otrzymałam wynik MR kręgosłupa L/S....w dwóch płaszczyznach wykazało: lordoza lędźwiowa spłycona; zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na krawędziach trzonów i w stawach m-k; krążki m-k L4-5, L5-S1 z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci obniżenia sygnału i wysokości; poza tym krążki m-k L1-2, L2-3, L3- częściowo odwodnione; tylna wypuklina krążka m-k L3-4 z modelacja worka oponowego i przewężeniem otworu m-k; okrężna wypuklina krążka m-k L4-5 z modelacją worka oponowego i zwężeniem prawego otworu m-k z możliwością ucisku na korzeń nerwowy; otwór m-k lewy zwężony w nieco mniejszym stopniu, nie można wykluczyć kontaktu z korzeniem nerwowym, pogrubiałe więzadła żółte; centralna wypuklina krążka m-k L5-S1 z modelacją worka oponowego i przewężeniem otworów m-k w nieco większym stopniu po stronie lewej z możliwym kontaktem z korzeniem nerwowym; cechy zwyrodnienia tłuszczowego i obrzęku w przyległych powierzchniach trzonów L5 i S1; ostre ustawienie kości krzyżowej; stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo; w trzonie kręgu L2 ognisko o podwyższonej intensywności sygnału w obrazach T1- i T2-zal. o śr. ok. 14 mm - naczyniak? poza tym kręgi o niejednorodnym sygnale - prawdopodobnie z cechami zwyrodnienia tłuszczowego? możliwością nakładania się osteoporozy? na poziomie S2 torbiel Tarlova o śr. 29 mm z modelacją przyległych segmentów krzyżowych.

Lek. Michał Lenard

Wynik wskazuje na liczne zmiany zwyrodnieniowe i przepuklinę krążka międzykręgowego, który prawdopodobnie uciska na rdzeń kręgowy, co może powodować objawy bólu i mrowienia w kończynach dolnych. Wynik powinien być oceniony przez specjalistę zlecającego badanie, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Pozdrawiam!