Co oznaczają zmienione komórki w gastroskopii?

Mam pytanie dot.wyniku gastroskopii u pacjenta w wieku 77 lat. W wyniku przeprowadzonego badania zaobserwowano zgrubioną błonę śluzową żołądka oraz podkrwawienie pod błoną. Wynik gastroskopii był niejednoznaczny, należy ją powtórzyć. Wykryto komórki zmienione, co to może oznaczać? Istnieje inna możliwość, niż nowotwór?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Może to również wynikać z przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka. Jednak zawsze należy stawiać rozpoznanie wraz z oceną kliniczną pacjenta, więc najlepiej będzie jeśli wynik badania zinterpretuje lekarz, który badał wcześniej pacjenta i zlecał badania diagnostyczne.