Co po remisji CHAD i po miesięcznej hospitalizacji?

Witam, jestem na początku remisji CHAD, po miesięcznej hospotalizacji. W trakcie manii narobiłam sobie dużo problemów (długi, ośmieszanie się przed innymi ludźmi itp). Dawno nie czułam się tak normalnie pod względem nastroju. Jednak martwią mnie często występujące uczucia niepokoju i niechęci do podejmowania działań. (niechęć do sprzątania, pójścia do pracy, choćby makijażu itp). Oczywiście robię te rzeczy ale nie jest tak samo jak wcześniej. Czy to samo ustąpi? Czy konieczna będzie zmiana leków? Biorę lit, kwetiapinę i karbamazepinę.

Dzień dobry.

Pewnie warto, by porozmawiała Pani o swoich wątpliwościach w trakcie najbliższej wizyty u lekarza psychiatry. Ze swojej strony zachęcam, by rozważyła Pani także rozszerzenie leczenia o psychoterapię: uczucia niechęci do podejmowania opisywanych przez Panią aktywności mogą mieć różne źródła - warto spróbować te uczucia zrozumieć, nie klasyfikując ich z góry jako objawu.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Dużo Pani przeżyła, więc nic dziwnego, że Pojawia się u Pani niepokój i zniechęcenie. Proces dobierania leków dla osób z CHADem bywa czasochłonny i jest dość skomplikowany. Pani sama już widzi poprawę, więc wszystko idzie w dobrym kierunku. Warto jednak, aby zwróciła Pani uwagę na odczucia związane z obniżeniem nastroju i zniechęceniem. Warto zapisywać, w jakich sytuacjach się pojawiają i jak długo trwają oraz czy ich nasilenie się nie zwiększa. Należy dać czas lekom, aby mogły w pełni działać, ale należy również być uważnym, na to, co mówi nam organizm. Przy kolejnej wizycie może Pani pokazać swojemu lekarzowi zapiski tych myśli, dzięki temu będzie mógł Pani pomóc ocenić, czy ich poziom jest niepokojący. Jeżeli sama zauważy Pani, że zaniepokojenie i zniechęcenie do działania się zwiększa, warto aby zastanowiła się nad dołączeniem psychoterapii do swojego programu leczenia. Np. w trakcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej będzie mogła nauczyć się Pani kontrolować procesy myślowe, które doprowadzają do powstawania niepokoju, warto więc poszukać psychoterapeuty pracującego w tym nurcie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,

Justyna Sordyl-Grajcar
www.pscyhoterapeutakatowice.pl
psychoterapeutakatowice.pl