Co podawać osobie po udarze?

Zwracam się do Pana/Pani Doktor z pytaniem w sprawie diety mojej mamy. Ma ona 64 lata i niedawno przeszła udar. Zastanawiam się, co jej podawać. Lekarz powiedział, że ma być zdrowo, ale nie chciał dokładniej wyjaśnić. Czy może Pan/Pani polecić jakieś konkretne produkty? A może są jakieś preparaty dostępne w aptece? Bardzo proszę o poradę i pozdrawiam. Wanda.

Szanowna Pani, postępowanie dietetyczne zależy od stanu odżywienia, chorób współistniejących i występowania zaburzenń połykania. Jeśli Pani Mama połyka bez problemu (konieczna konsultacja lekarska) tzn. nie występują epizody zachłyśniecia, odchrząkiwania zwłaszcza podczas wypijania płynów wówczas nie ma konieczności zmiany konsystencji potraw czy płynów. Jeśli jednak występują trudności w gryzieniu i bezpiecznym połykaniu należy zagęścić płyny specjalnymi zagęszczaczami na bazie gum (dostępne w aptece), natomiast potrawy powinny być w formie puree, papkowatej lub kremu. Dieta bezwzględnie powinna być łatwo strawna i oparta o model diety śródziemnomorskiej. Istotne sa kwasy omega 3 ( ryby, olej lniany), warzywa i owoce, zwłaszcza te w kolorze czerwonym i fioletowym ( polifenole). Sól powinna być ograniczona do 3 g/ dzień ( 1/2 małej płaskiej łyżeczki). Poza tym należy wykluczyć mieszanki przyprawowe z solą, gotowe przetwory mięsne, wędliny, podroby, wyroby garmażeryjne, wody mineralne z duża zawartością sodu, warzywa kiszone i konserwowe. Prosze wybierać produkty mleczne niskotłuszczowe czyli do 3 g tłuszczu w 100 g produktu. Ograniczeniu podlegają tez słodycze, zwłaszcza należy wykluczyć wafle, kruche ciastka, herbatniki, czekolady nadziewane, wszystkie produkty z olejem palmowym. Jeśli sa problemy z realizacja zapotrzebowania na energię stosując domowa dieta tzn. Pani Mama chudnie 1-2 kg/ tydzień, wówczas należy zidentyfikować przyczyny i skonsultować z lekarzem, wtedy warto rozważyć diety przemysłowe w profilaktyce niedożywienia jako uzupełnienie diety.

Dieta powinna być dostosowana do wieku i potrzeb pacjenta, urozmaicona, na pewno warto zwrócić uwagę na profilaktykę p/miażdżycową. Dokładnych wskazówek na pewno udzieli dietetyk. W aptece można kupić suplementy diety,które uzupełnią składniki odżywcze i wzmocnią organizm. Proszę zapytać o Nutridrinki. Poza tym,jeżeli po udarze pojawiły się trudności z połykaniem, istotna jest konsystencja pokarmów, dostosowana do możliwości pacjenta. Jeżeli połykanie jest sprawne proszę zadbać o to żeby w diecie znalazły się warzywa,owoce, ryby. Konsultacja z dietetykiem jest wskazana.
Pozdrawiam