Co pomoże na ciężką nerwicę z napadami paniki?

Czy ciezka nerwice z kilkunastoma napadami paniki dziennie i stanami depresyjnymi można pokonać tylko terapia u bardzo dobrego psychoterapeuty czy konkeczna jest ingerencja leków, dopiero zaczynam terapię ale czytajac fora troche zwatpilam w jej moc. Prosze o poradę, nie chce od razu antydepresantow, zaczelam pic ziola na uspokojenie i minimalnie sie wyciszylam, kiedys je bralam na stany depresyjno nerwicowe i bardzo mi pomogły ale przytylam 20kg, nie chodziłam wcześniej na terapię

Witam,

w mojej opinii najlepiej połączyć farmakoterapię oraz psychoterapię. Współczesne leki przeciwlękowe są bezpieczne, nie uzależniają, nie upoślodzają koncentracji uwagi i są dobrze tolerowane. Dają poprawę ujawniającą się po ok 2 tygodniach ograniczając liczbę napadów paniki a z czasem całkowicie je eliminując.
Psychoterapia daje zazwyczaj rezultaty bardziej długoterminowe (widoczne po co najmniej kilku miesiącach, czasem dłużej)- co pozwoli po jakimś czasie odstawić leki i ograniczyć ryzyko nawrotu objawów nerwicowych.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Witam!
Osobiście wsparłbym nawet najlepszą psychoterapię odpowiednio dobranymi lekami p/lękowymi. Większość z nich ma rzeczywiście działanie uboczne "poprawiające wagę ciała", ale nie wszystkie i nie u każdego leczonego - niech odpowiednio do Pani warunków dobiorą leki. Ponadto dużo ruchu, nawet siłownia! "Zioło" nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Powodzenia
W. Łuczkowski.

Dzień dobry,
w przypadku zaburzeń lękowych z napadami paniki szczególnie skuteczna jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Sugeruję udanie się do psychoterapeuty, który pracuje w tym nurcie.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki

Witam Panią
W leczeniu zaburzeń nerwicowych z atakami paniki
psychoterapia jest skuteczną i często wystarczającą
formą leczenia.
Jeżeli jednak dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe
i utrudniają normalne funkcjonowanie, można doraźnie
stosować środki uspokajające, obniżające napięcie,
lub antydepresanty o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk.
Środki farmakologiczne sprawiają, że lęki i inne dolegliwości
stają się łatwiejsze do zniesienia.
Myślę jednak, że skoro zaczyna Pani terapię, u „bardzo dobrego
psychoterapeuty”, farmakoterapia nie będzie konieczna.
Warto jednak wszystkie obiekcje omówić ze swoim
psychoterapeutą, który po wnikliwym wywiadzie z Panią
rozwieje wszystkie Pani wątpliwości i zaproponuje optymalną
dla Pani formę psychoterapii.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pani podjęła psychoterapię
oraz żeby Pani systematycznie w niej uczestniczyła.
Skuteczność psychoterapii bowiem zależy nie tylko od umiejętności
terapeuty, ale także od systematyczności i współpracy osoby
zainteresowanej oraz od umiejętności terapeuty.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl