Co powinien ocenić lekarz na badaniu usg w 14 tyg?

Witam, mam problem.
Byłam na pierwszym usg w 14 tygodniu (nie licząc tego potwierdzającego w 7 tyg.) uważam, że lekarz powinien chyba poważyć i pomierzyć mego dzidziusia, i wszystko co go tam otacza, powinien chyba też dać posłuchać serduszko i ogólnie chyba to badanie powinna trwać chociaż z 10/15 minut, a moje trwała zaledwie z dwie minutki. Pokazał mi gdzie bije serduszko i gdzie jest główka. Wydaje mi się, że mój lekarz nie zrobił dużo rzeczy, ale nie mam gdzie się upewnić, więc pytam. chodzę do niego prywatnie!

A i dodam, że co wizytę przypominam mu, że nie pamiętam dokładnej daty ostatniej miesiączki i mogę się mylić o 28 dni to dość sporo. Więc lekarz powinien się starać by stwierdzić, która data jest bliższa, a i moje badania wszystkie są w porządku bez zastrzeżeń i ciążę przechodzę bez żadnych dolegliwości.
Dziękuję

Witam!

Badanie USG w tym okresie ciąży jest bardzo ważne dla oceny rozwoju płodu. Można je wykonać sondą dopochwową lub brzuszną.
W badaniu należy ocenić ilość (ciąża mnoga?) i wygląd pęcherzyków płodowych. Trzeba zbadać czynność serca (liczba uderzeń na minutę). Wykonuje się też pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL), w celu określenia wieku ciążowego (to ostatni moment kiedy CRL dokładnie koreluje z czasem trwania ciąży). Następnie dokładnie ogląda się płód - głowę, kończyny, jamę brzuszną, serce, pęcherz moczowy. Należy też sprawdzić, czy nie ma cech świadczących o zespołach genetycznych (ocena przezierności karku i kości nosowej) oraz innych wadach wrodzonych. Na koniec ocenia się błony płodowe i płyn owodniowy.

Do opisu badania powinny być dołączone zdjęcia, cyfrowy zapis lub film.