Co powinna jeść kobieta karmiąca piersią, by dziecko było zdrowe?

Co powinna jeść kobieta karmiąca piersią, aby dziecko było dobrze odżywione i nie bolało go brzuszko? Czego nie wolno jeść bezkompromisowo a co w malych ilościach można? Czy czekolada, cytrusy, banany czy ser są zakazane? Czy wszytko musi być gotowane?

Generalnie warto byłoby stosować dietę lekkostrawną, czyli o ograniczonej podaży błonnika. Przygotowywać potrawy gotowane, na parze bądź pieczone. Przewód pokarmowy dziecka nie jest do końca rozwinięty i spożycie zbyt ciężkostrawnych produktów może wywoływać różne objawy, takie jak kolki czy ból brzucha. Warto, aby produkty były jak najbardziej naturalne, pozbawione dodatkowych, niepotrzebnych składników. Radzimy unikać produktów wędzonych, konserwowych, wysokoprzetworzonych oraz węglowodanów prostych (cukru, słodyczy, napojów słodzonych). Dodatkowo zaleca się wykluczenie produktów wzdymających (groch, fasola), roślin strączkowych, cebulowatych, papryki i rzodkiewki, owoców pestkowych i cytrusowych, ostrych przypraw, serów pleśniowych, surowe mięso, tłuste produkty nabiałowe, tłuste mięsa, chleb razowy. Poza tym można jeść wszystko, tylko bacznie obserwować zachowanie dziecka. Jeżeli po jakimś produkcie wystąpią u dziecka np. kolki - radzimy odstawić i spróbować po kilku tygodniach ponownie.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444