Co powinna włączyć do diety, żeby zminimalizować te skutki leków przeciwpadaczkowych?

U mojej mamy w wieku 64 lat zdiagnozowano padaczkę. Wcześniej nie pojawiały się u niej żadne objawy tej choroby. Lekarz oczywiście przepisał jej odpowiednie leki, jednak przy ich stosowaniu często pojawiają się u mamy problemy żołądkowe. Co powinna włączyć do diety, żeby zminimalizować te skutki?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Problemy żołądkowe są efektem ubocznym działania leków przeciwpadaczkowych i zwykle z czasem mijają. Do tego momentu dobrze jest wprowadzić dietę lekkostrawną, by odciążyć układ pokarmowy. Oznacza to rezygnację z potraw tłustych, wzdymających, ostrych i o dużej zawartości błonnika. Jadłospis może zawierać białe pieczywo, drobne kasze, chude twarogi, mięso (drób) i ryby (dorsz, tuńczyk). Owoce i warzywa należy spożywać bez pestek i skórek, najlepiej wcześniej starte, zmiksowane, upieczone lub ugotowane na parze. Jaja można spożywać gotowane na miękko (nie na twardo i nie w postaci jajecznicy, czy omletu). Należy zrezygnować z drażniących przypraw na rzecz ziół. Przy dolegliwościach żołądkowych ważne jest także, by posiłki spożywane były powoli, mniejszymi porcjami, a w krótszych odstępach czasu. Jeśli dolegliwości będą się utrzymywać przez dłuższy czas Pani mama powinna udać się do lekarza, by rozważył zmniejszenie dawki leku lub jego zmianę.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351
Warto przeczytać również:
Naturalne sposoby na poprawę trawienia
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/naturalne-sposoby-na-poprawe-trawienia.html?c=9