Co powinnam jeść, żeby schudnąć?

Mam 13 lat, 153 cm wzrostu i ważę 53kg. Jestem raczej mało aktywna, pięć razy w tygodniu po 45 minut mam WF w szkole, poza tym codziennie spaceruję około 15-20 minut. Chciałabym schudnąć, ale nie wiem, co powinnam jeść, a czego nie. Czym można zastępować węglowodany? Jakie produkty powinnam spożywać? Czego unikać?

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 22,64 i znajduje się poniżej 90 percentyla. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest prawidłowa, lecz jednocześnie wykazuje tendencję do nadwagi.

Produktów, które nie są wskazane dla Ciebie to - żywność typu fast-food, słodycze, cukier, słodkie gazowane napoje, ciasta i ciasteczka, chipsy i słone przekąski, smażone i tłuste produkty.
Dodatkowo powinnaś zastąpić słodkie desery mleczne i słodzone jogurty na ich naturalne odpowiedniki, a soki owocowe na wodę mineralną.

Ograniczenia dietetyczne w Twoim wieku są mniej rygorystyczne niż dla osób dorosłych, a zastępowanie węglowodanów w Twoim przypadku powinno opierać się na spożywaniu razowego i żytniego pieczywa zamiast pszennego (białego pieczywa).

Dodatkowo powinnaś być aktywną fizycznie i postarać się zapisać na zajęcia sporotowe dodatkowe.

Pozdrawiam