Co powinnam jeść, żeby schudnąć szybko, tanio i efektywnie?

Mam 14 lat i ważę 62 kg. Mój wzrost to 162,5 cm. Oprócz długiej drogi do szkoły i z powrotem ok. godziny dziennie poświęcam ćwiczeniom wieczorem (oprócz wf-u). Nigdy nie podejmowałam się odchudzania, ale mam nadzieje, że to się zmieni i moja figura też. Rano zjadam kanapkę, przeważnie z szynką i potem w szkole zjadam 2 małe kanapki, też z szynką. Jestem zarejestrowana z mamą i obiady dostajemy z Opieki (jem połowę dania). Kolację staram się jeść przed 19:30. Zazwyczaj jest to kanapka. Nie choruję na choroby przewlekłe.

Wiem, że jedzenie powinnam ograniczyć lub zjadać bardziej zdrowsze rzeczy, ale nie wiem jakie! Po pierwsze, to ile kalorii powinnam dziennie zjadać? A po drugie, to czy istnieje taka tabela z wypisanymi zdrowymi produktami spożywczymi i z podaną ilością ich kalorii? Tak, żebym mogła sobie zrobić własny jadłospis zdrowia, w którym pododaję wszystkie posiłki, aby wyszła ta ilość, jaką powinnam dziennie spożywać? Czy jeśli jest taka tabela, to czy mogłaby mi pani/pan ją przesłać (link lub skopiować w odpowiedzi)? Byłabym bardzo wdzięczna i pełna nadziei, że może się udać schudnąć?

Witam,

jesteś w wieku dojrzewania i aktywnego wzrostu, dlatego Twoja masa ciała może szybko ulec zmianom. Z tego co napisałaś, jesteś aktywna fizycznie, a Twoim problemem jest nieumiejętność doboru zdrowych produktów spożywczych. Nie watro liczyć kalorii, ponieważ jeśli będziesz unikać niezdrowych, wysokokalorycznych przekąsek z pewnością ilość energii będzie prawidłowa.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć proc. dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych, tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.

Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Unikaj takich produktów, jak: fast foody, słodycze. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Jeśli chcesz wiedzieć jak zdrowo się odżywiać zajrzyj do artykułów poświęconych prawidłowym nawykom żywieniowym i postaraj się do nich stosować http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka

Pozdrawiam