Co powinnam zmienić w żywieniu, aby nie tyć tylko chudnąć?

Hej, mam 160 cm wzrostu, 14 lat i ważę 60 kg. Wiem, że to dużo i blisko nadwagi, dlatego chciałabym schudnąć. Moim marzeniem jest ważyć 50-53 kg. Opis mojego dnia: wstaję 7.00-7.30 i zaraz po przebudzeniu jem śniadanie (w weekendy wstaję ok. 11), idę do szkoły, na wf-ie ćwiczę aktywnie, około godziny 10.30 zjadam batona, wracam do domu 14-15 i jem obiad (czasami zaraz po powrocie ze szkoły, czasami muszę czekać), po lekcjach siedzę w domu, czasami wyjdę na godzinny spacer. Zjadam jakieś kanapki, kolację jem ok. 18-19 i są to zazwyczaj kanapki z jakimś serkiem typu Almette. W zeszłym roku ważyłam 53 kg, ale od ferii zaczęłam szybko tyć (nie wiem z jakiego powodu) i przytyłam do 62 kg. Przez wakacje starałam się to zrzucić i udało się. Moje pytanie brzmi, co powinnam zmienić w żywieniu, aby nie tyć tylko chudnąć?
ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim jesteś w wieku dojrzewania i jeszcze rośniesz, dlatego masa ciała może szybko się wyrównać, ale tylko jeśli wprowadzisz w swoje życie zdrowe nawyki żywieniowe. Twój sposób żywienia jest błędny. Zdecydowanie za często sięgasz po produkty kaloryczne, ale mało wartościowe - słodycze, batony. Unikaj tłustych serów do smarowania (zwróć uwagę na skład produktów podany na opakowaniu).
Oprócz tego powinnaś unikać:
- wody smakowej, napojów gazowanych, napojów słodzonych, nektarów;
- serków topionych i typu fromage, które mają bardzo dużo tłuszczu (zastąp je serem twarogowym chudym i półtłustym, sporadycznie żółtym, serem feta light, serkami wiejskimi light);
- jogurtów owocowych (zastąp je naturalnymi z dodatkiem świeżych owoców);
- bułek i pieczywa pszennego białego (zastąp go pieczywem pełnoziarnistym lub graham);
- unikaj produktów smażonych i w panierce (jedz mięso gotowane, pieczone czy duszone bez obsmażania);
- tłustego mięsa i wędlin (wybieraj wędliny drobiowe, mięso chude, drób bez skóry i przede wszystkim ryby).

Dodatkowo:
- każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny - 3 duże i 2 małe posiłki (nie więcej); - nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej;
- unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami;
- najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki;
- Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Więcej dowiesz się z artykułu http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka oraz http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pamiętaj też o regularnej aktywność fizycznej. Osobiście polecam pływanie, które uelastycznia całe ciało i nadaje mu smukłych kształtów. Dodatkowo zajrzyj na stronę www.abccwiczenia.pl i ćwicz w domu.

Pozdrawiam