Co powinnam zrobić w związku z wynikami badań?

Wykryto u mnie boreliozę. Miałam zrobione dwa testy. Lekarz pierwszego kontaktu odesłał je do Warszawy. Tam zrobiony drugi test potwierdził diagnozę. W pierwszym teście wyszły IgG - 33,9 Au/ml (>15 – pozytywny), IgM - 8,2 Au/ml (<18 - ujemny), w drugim teście Western blot IgM dodatni – 9 ptk - p41, OspC, IgG ujemny 1 ptk - p41. Od 28 dni biorę antybiotyk - doksycyklinę. Moje dolegliwości (bóle stawów, bezsenność) w początkowym okresie antybiotykoterapii wyraźnie ustąpiły. Niestety, w chwili obecnej nadal mam problem z bólami stawów, a czasami nawet z poruszaniem się, nalaniem wody z czajnika do szklanki. Miałam przeprowadzone badania związane z diagnostyką innych chorób stawowych (wszystkie wyniki są ok). Kończę już brać antybiotyk, a termin następnej wizyty w przychodni przy szpitalu mam ustalony na 8 września. Czy i gdzie powinnam się zgłosić, ponieważ naprawdę nie najlepiej się czuję?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Charakterystyczne dla leczenia pewnej grupy chorób jest wystąpienie tak zwanej reakcji Jarisha-Herxheimera (Herx). Polega ona na tym, że w reakcji na antybiotyk z zabitych komórek bakteryjnych wydzielają się toksyny. Jeżeli bakterie rozpadają się gwałtownie, to ilość toksyn (w przypadku krętka borelii - endotoksyna) może doprowadzić i zwykle prowadzi do wystąpienia nasilonych objawów. Najczęściej pogorszenie przebiega pod postacią bólów mięśni i stawów, zaburzeń czucia, zaburzeń świadomości. Reakcja Jarisha świadczy o prawidłowej odpowiedzi na antybiotyk.
W przypadku boreliozy charakterystyczne jest powolne występowanie reakcji Jarisha. Może pojawić się ono po kilku dniach, nasila się do punktu krytycznego, po którym objawy zwykle ustępują. Herx przy świeżym zachorowaniu trwa krótko (do kilku dni), natomiast w zachorowaniach późnych może trwać do kilku tygodni.
Terapii antybiotykiem nie powinno się przerywać, gdyż grozi to wytworzeniem się oporności.
Pomocne przy objawach jest picie dużej ilości płynów (wypłukują toksyny), a także stosowanie gorących kąpieli.
W razie dalszych wątpliwości lub pogorszenia należy skontaktować się z lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie!