Co powinnam zrobić, aby dziecko zaczęło normalnie spać w nocy?

Witam, jestem mamą 3-miesięcznego chłopca. Problem dotyczy snu nocnego, ale po kolei. Karmię piersią. Moje maleństwo nawet w czasie dnia bardzo często i dużo zjada - aktualnie waży 8,5 kg. Na początku, w czasie dnia spał bardzo ładnie - jednorazowy sen potrafił trwać nawet 3-4 godzin. W nocy było różnie, ale do wytrzymania. Potem sen w czasie dnia zaczął się skracać na korzyć dłuższego snu nocnego, tzn. zasypiał o 21, budził się o 3, jadł, a następnie budził się o 6. Niestety, od ok. 2 tygodni w czasie dnia śpi coraz mniej - tzn. jednorazowy sen bardzo często trwa po pół godziny - sporadycznie zdarza mu się jednorazowo przespać 1,5 czy 2 godziny. W nocy natomiast zaczyna się koszmar. Usypia o 20, budzi się ok. 24 (czasami wcześniej), a potem pobudka co godzinę, czasem nawet wcześniej - co pół godziny, co 15 minut. Je, zasypia i znów pobudka. Przyznam się, że sytuacja ta mnie przeraża - przestaję normalnie funkcjonować ze zmęczenia. Generalnie jest pogodnym dzieckiem, chociaż od tygodnia zaczął mocniej akcentować swoje niezadowolenie. Co powinnam zrobić/zmienić, aby dziecko zaczęło normalnie spać w czasie nocy? Czy taka zmiana oznacza jakąś chorobę?

KOBIETA ponad rok temu

Witam Panią!

W przypadku tak małego dziecka, zawsze zachęcam do konsultacji pediatrycznej wszelkich niepokojących zachowań.

Od strony psychologicznej, mogę poradzić Pani, aby starała się Pani w ciągu dnia przeciągać/przedłużać okres czuwania dziecka. Można się z nim wtedy bawić, kłaść na brzuszku - stymulować ćwiczenie mięśni itp. Im dłuższe będą okresy czuwania, tym dłuższe będą również okresy odpoczynku.

Natomiast, jeśli maluch budzi się w nocy co godzinę, to po upewnieniu się, że pobudki nie są spowodowane głodem, sugerowałabym zostawić niemowlę w łóżeczku. Będzie to jedna z pierwszych lekcji wychowania, która zaprocentuje w przyszłości. Im wcześniej nauczy Pani malucha samodzielnego zasypiania (dotyczy to również zasypiania po nocnych pobudkach), tym szybciej zapomni Pani o nocnym wstawaniu.

Chciałabym też zaznaczyć, że jeśli dziecko jest głodne, to opróżnia przynajmniej jedną pierś. Wówczas możemy mówić o pobudce spowodowanej głodem. Natomiast, jeśli dziecko pociągnie pierś 3 razy i to mu wystarcza, oznacza to, że pobudki spowodowane są chęcią zabawy/przytulania do mamy. Ulegając takim zachciankom, fundujemy sobie niestety notoryczne niewyspanie przez kolejny minimum rok, a niewyspana mama to rozdrażniona mama ;-)  Dlatego zawsze podkreślam, że wychowanie dziecka należy rozpocząć już od jego pierwszych dni. Takie działanie przyniesie korzyść nie tylko rodzicom, ale przede wszystkim dziecku.

Pozdrawiam