Co powoduje brak miesiączki?

Mam 37 lat. Zawsze miałam bardzo regularne miesiączki, cykl 28 dniowy, z lekkimi wahaniami 2-3 dni. Odkąd regularnie współżyję (od roku) miesiączki są bardzo regularne, bez żadnych opóźnień. Dokładnie co 28 dni.
W tej chwili nie mam okresu od 7 dni, co budzi moje obawy. Nadmienię, że staram się o ciąże i miałam nadzieje, że z tej przyczyny okres się nie pojawia. Test ciążowy robiłam 2 razy, dziś ostatni i wynik jest negatywny.
Kilka dni temu miałam ostrą biegunkę i lekkie zawroty głowy. Oczywiście ból brzucha i ogólne złe samopoczucie, jak przy napięciu przedmiesiączkowym. Zawsze byłam zdrowa, nigdy nie miałam żadnych problemów, nie przyjmuje żadnych leków. Jaka może być przyczyna braku miesiączki w moim przypadku?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Opóźnienie miesiączki o kilka dni zdarza się często wielu kobietom. Najczęściej przyczyna nie jest znana (nie licząc gdy jest to ciąża). Uznaje się, że częstszymi przyczynami są stres, nadmierny wysiłek fizyczny, infekcje. Rzadziej związane jest to z poważniejszymi zaburzeniami hormonalnymi. W Pani przypadku stawiałbym osobiście na przyczynę infekcyjną (biegunka).

Polecam uzbroić się w cierpliwość. Objawy, które rozpoznaje Pani jako występujące zazwyczaj przed miesiączką, wskazują, że ta powinna niebawem wystąpić. W razie gdyby nie pojawiała się bardzo długo (ponad 2 miesiące), gdyby wystąpiły inne niepokojące objawy lub obecne by się nasiliły, proszę zgłosić się do ginekologa. Na dzień dzisiejszy nie ma jednak powodu do niepokoju.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.