Co powoduje brak powodzenia u płci przeciwnej?

Chciałem się dowiedzieć, jakie zaburzenia mogą mieć wpływ na całkowity brak powodzenia u płci przeciwnej? Z wyglądem nie mam problemu, sęk musi tkwić w osobowości.

Mgr Monika Hibner

Witam,
pisze Pan bardzo ogólnie o braku powodzenia u płci przeciwnej. Warto by się zastanowić co to znaczy, jakiego rodzaju kłopoty Panu towarzyszą w nawiązywaniu relacji z kobietami. Można to zrobić podczas kilku czy kilkunastu spotkać z psychoterapeutą.
Pozdrawiam,
Monika Hibner

Niepowodzenia w relacjach mogą wynikać z wielu przyczyn- zarówno osobowościowych, jak i wzorców relacyjnych wyniesionych z domu, wcześniejszych doświadczeń czy zranień, nieadekwatnych oczekiwań, nieadekwatnej samooceny (za wysokiej lub zbyt niskiej) itp itd. Zachęcam do spotkania z psychologiem. Zdiagnozuje i pomoże poradzić sobie w tej konkretnej sytuacji.

Proszę niekoniecznie poszukiwać u siebie jakiegoś zaburzenia, gdyż wcale niepowodzenia związane z relacjami z płcią przeciwną nie muszą mieć źródła w zaburzeniach.
Proszę przeanalizować swoje oczekiwania w stosunku do przyszłej partnerki (często zdarza się, że nie dostrzega się kogoś będącego "na wyciągnięcie ręki" tylko dlatego że zwraca się uwagę na obiekty niedostępne, odległe, dalekie): jaka powinna być Pana partnerka, jakie mieć cechy (wyglądu i charakteru), jak powinna się zachowywać. I dalej - czy spotkał Pan podobną do oczekiwanej kobietę w swoim dotychczasowym życiu? Co się wtedy zdarzyło? A jeśli nie spotkał Pan - co mogło być tego przyczyną (nieadekwatne oczekiwania, nieśmiałość?). Jak w ogóle zachowuje się Pan w kobiecym towarzystwie - jaki obraz siebie Pan pokazuje na zewnątrz? Czy chciałby Pan coś w tym zmienić?
Niestety Pana pytanie jest bardzo ogólne, w związku z czym danie konkretnej odpowiedzi jest niezmiernie trudne. Polecam udać się na konsultację psychologiczną, podczas której omówi Pan szczegółowo swój problem i będzie mógł - wraz ze specjalistą - podjąć konkretne kroki ku zmianie. Powodzenia!