Co powoduje codzienne bóle głowy, klatki piersiowej i brzucha?

Witam serdecznie chciałam zapytać co mi może dolegac. Codziennie wszystko mnie boli: głowa, klatka piersiowa, oczy, brzuch, dosłownie każda część ciała. Morfologia krwi wyszła ok,rtg klatki piersiowej również ok, usg brzucha także u laryngologa byłam stwierdził że mam podrażnione gardło. Codziennie jestem bez energii i mam zawroty głowy od dwóch lat, czasami mam też ataki paniki. Czy to może być nerwica tak jak twierdzi lekarz? Bardzo proszę o odpowiedź bo strasznie się boję.

Szanowna Pani,

jeśli przeprowadzono diagnostykę i lekarz sugeruje, że to czynnik psychogenny powoduje objawy, wskazana jest diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego. Online nie diagnozuje się schorzeń, można ukierunkować osobę, doradzić, jednak objawy same nie znikną wymagają systematycznego leczenia.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Rozpoznanie i leczenie Pani symptomów jest możliwe tylko na osobistej konsultacji,
w Poradni zdrowia psychicznego, w ramach NFZ-tu lub prywatnie.
Proszę już nie zwlekać i sięgnąć po potrzebną Pani pomoc specjalistyczną.

Z przesłaniem tylko dobrego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com