Co powoduje częstomocz, bóle kończyn i podbrzusza?

Mężczyzna w wieku 67-68 lat, wynik PSA 7. Skierowany do urologa. Badanie per rectum i zwykłe USG nie wykazuje zmian, poza powiększeniem lekkim, częstomocz, długo czeka nim wysika się, w nocy ze 2 razy wstaje siku. Co rok PSA - ok. Teraz ma 70 lat. Po 3 latach przyjmowania K*** XL - PSA 3,75. Czy to jest wszystko ok? Ostatnio w sierpniu zapalenie stercza - leczone antybiotykiem przez 28 dni, badanie pęcherza USG i mocz na obecność kom. rakowych - wszystko ok, per rectum ok, ale bóle podbrzusza, okolic lędźwiowych pozostały. Bolą też nogi i ręce - czy to może być skutek uboczny K*** XL (w ulotce jest taka informacja), czy możliwe, że dopiero po około 2 latach brania wystąpił ten skutek uboczny? Bardzo się niepokoję.

Witam serdecznie!

Tak jest możliwe, że objawy uboczne stosowanego leku pojawiły się po długim okresie przyjmowania preparatu. Jeżeli pacjent jest pod stałą kontrolą urologiczną, to prawdopodobnie wszystko jest w porządku - wskazują na to wyniki badania i diagnostyki obrazowej, dodatkowo po leczeniu wyrównał się poziom PSA. Jednak ze względu na zgłaszane dolegliwości konieczna jest ponowna wizyta u urologa - jeżeli występują takie objawy po zażywaniu preparatu warto rozważyć modyfikację leczenia.

Ponadto zachęcam do wykonania badań podstawowych (zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego, po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu lekarz określi jakie badania powinny być wykonane), w celu wykluczenia innych przyczyn zgłaszanych dolegliwości.

Pozdrawiam