Co powoduje częstomocz, bóle kończyn i podbrzusza?
Mężczyzna w wieku 67-68 lat, wynik PSA 7. Skierowany do urologa. Badanie per rectum i zwykłe USG nie wykazuje zmian, poza powiększeniem lekkim, częstomocz, długo czeka nim wysika się, w nocy ze 2 razy wstaje siku. Co rok PSA - ok. Teraz ma 70 lat. Po 3 latach przyjmowania K*** XL - PSA 3,75. Czy to jest wszystko ok? Ostatnio w sierpniu zapalenie stercza - leczone antybiotykiem przez 28 dni, badanie pęcherza USG i mocz na obecność kom. rakowych - wszystko ok, per rectum ok, ale bóle podbrzusza, okolic lędźwiowych pozostały. Bolą też nogi i ręce - czy to może być skutek uboczny K*** XL (w ulotce jest taka informacja), czy możliwe, że dopiero po około 2 latach brania wystąpił ten skutek uboczny? Bardzo się niepokoję.

MĘŻCZYZNA, 70 LAT ponad rok temu
Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki
Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.
Witam serdecznie!
Tak jest możliwe, że objawy uboczne stosowanego leku pojawiły się po długim okresie przyjmowania preparatu. Jeżeli pacjent jest pod stałą kontrolą urologiczną, to prawdopodobnie wszystko jest w porządku - wskazują na to wyniki badania i diagnostyki obrazowej, dodatkowo po leczeniu wyrównał się poziom PSA. Jednak ze względu na zgłaszane dolegliwości konieczna jest ponowna wizyta u urologa - jeżeli występują takie objawy po zażywaniu preparatu warto rozważyć modyfikację leczenia.
Ponadto zachęcam do wykonania badań podstawowych (zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego, po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu lekarz określi jakie badania powinny być wykonane), w celu wykluczenia innych przyczyn zgłaszanych dolegliwości.
Pozdrawiam