Co powoduje epizody ucisku w gardle?

Od 2 lat męczę się z epizodami ucisku w gardle, czasami dochodzi pieczenie i suchość w ustach. Zaczęło się w klasie maturalnej pod wpływem stresu. Robiłam badania tarczycy, morfologię, próby wątrobowe, glukozę itp. Wszystko w normie. Ucisk sprawia, że boję się, że zwymiotuję i robi mi się niedobrze. Chociaż nigdy nie wymiotowałam. Brzuch mnie nie boli, jedynie czasami mam skurcze. Leki zobojętniające czy nawet IPP, który dostałam od lekarza z podejrzeniem nadżerek nie pomagają. Czy to nerwica?

Dzień dobry. Jeżeli zaczęło się od stresu, to wskazówka, że warto poszukać w psychologicznym obszarze funkcjonowania. Zachęcam Panią do podjęcia pracy z psychologiem. Szczegółowe przyjrzenie się sytuacji pozwoli na zaplanowanie dalszych działań i metod wspierających konstruktywne radzenie sobie ze stresem. Pozdrawiam.

Witam,

nerwicę diagnozuje się w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku, jeśli okaże się, że problemem jest czynnik psychologiczny, zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów, a tym samym polepszy się Pani samopoczucie.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Jeżeli wszystkie badania są w porządku, a ucisk w gardle
pojawił się pod wpływem stresu, to znaczy, że Pani problem
jest natury psychologicznej.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę wewnętrzną
i wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem,
uwzględniając również jego konsekwencje,
czyli uczucie ucisku w gardle.

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl