Co powoduje i jak leczyć codzienne bóle głowy?

Mam 21 lat. Kiedyś jako dziecko dość mocno uderzyłam się w głowę, był dość spory guz który później zniknął, wszystko było dobrze. Ostatnio prawie codziennnie boli mnie głowa, praktycznie w każdym miejscu, ból jest znośny ale bardzo uciążliwy. Ponadto na głowie wyczuwam coś w rodzaju wgłębienia(?) oraz dwa guzy, chociaż nigdzie się nie uderzyłam, guz są cały czas takich samych rozmiarów. Co to może być? Co robić? Wizyta u neurologa w lutym.

Niestety nie da sie odpowiedzieć na Pani pytania bez wcześniejszej rozmowy i badania neurologicznego. Konieczna jest konsultacja neurologiczna.
Ważne jest - czy ból jest jednostronny czy obustronny, natężenie bólu w skali 1-10, objawy towarzyszące bólowi (nudności, wymioty, światłowstręt), charakter bólu, czas trwania bólu (sekundy, minuty czy godziny). Istnieje wiele przyczyn bólu głowy. Pierwotne bóle głowy to np. migrena, napięciowy ból głowy lub klasterowy ból głowy - w tych schorzeniach wszystkie badania są zwykle prawidłowe. Wtórne bóle głowy towarzyszą różnym schorzeniom neurologicznym (np. udar, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), internistycznym (np. niedokrwistość, choroby tarczycy), laryngologicznym (zapalenie zatok). Ból głowy może również być objawem depresji lub zaburzeń nerwicowych. MOże wystąpić z powodu stresu, przemęczenia, bezsenności. Czasem konieczne są badania dodatkowe, np. TK lub MR głowy.
Proszę się obserwować, jeśli ból będzie narastał (zwiększał nasilenie i częstotliwość), pojawią się dodatkowe objawy, proszę udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do szpitala.
Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska

Witam!
Uderzenie sprzed lat nie ma istotnego znaczenia. Nasze czaszki anatomicznie mają "guzki" (guzowatości) i "dołki" (wgłębienia) i jak czegoś usilnie szukamy, to znajdziemy, a z powodu braków wiedzy z zakresu anatomii zjawiska normalne możemy traktować jako zagrożenie. W Pani doniesieniu wyczuwam znaczny niepokój, wręcz lęk o swoje zdrowie - może wskazana by była konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna? Niepokoje emocjonalne mogą dawać objawy identyczne jak w chorobach somatycznych. Należy się przebadać i rozwiać wątpliwości!
Powodzenia
W. Łuczkowski.