Co powoduje krwawienia z dróg rodnych?

Witam, około 28 sierpnia miałam miesiączkę, która przebiegła normalnie, następna zaczęła się 17 września i trwała ok. 6 dni. 1 października zaczęły się u mnie krwawienia. Na początku była to czysta jasnoczerwona krew, a potem ciemnobrązowa wydzielina. Trwało to ok. 5 dni. Na początku myślałam, że to znowu miesiączka, ale 14 października dostałam okres dość obfity, ze skrzepami. Trwał on do 16 października, jeden dzień przerwy i potem 2 dni skąpego krwawienia. Po skończonym krwawieniu występują u mnie mdłości (nie zawsze występują rano, czasem pojawiają się później i trwają cały dzień), które mam do dziś. Czasami mam też wrażenie, jakbym miała dostać miesiączkę, ponieważ mam dziwny ucisk w podbrzuszu (taki, jaki zawsze mi towarzyszy przed i w czasie miesiączki). Dodam także, że współżyję regularnie bez zabezpieczenia. Czy to możliwe, że to ciąża czy choroba jajników?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli dotąd miesiączkowała Pani regularnie, to najprawdopodobniej obecne krwawienia z dróg rodnych są oznaką ciąży lub zagrażającego poronienia. Niewykluczone też, że poronienie wczesnej ciąży już się dokonało, podczas krwawienia w dniach 14-16 października. Radziłabym wykonać badanie krwi - poziom betaHCG. Jeśli wynik będzie pozytywny (stężenie tego hormonu świadczące o ciąży), to należałoby powtórzyć badanie po dwóch dniach, by dzięki ocenie zmiany poziomu betaHCG ocenić wstępnie, co dzieje się z ciążą. Jeśli okaże się, że to faktycznie ciąża, to z wynikiem badania trzeba będzie udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jeśli wynik będzie negatywny, a Pani dalej obserwować będzie w najbliższych miesiącach nieregularne krwawienia, to również konieczna będzie wizyta u specjalisty, by ten mógł ocenić, jaka jest przyczyna takiej nieprawidłowości (np. zaburzenia hormonalne, mięśniaki macicy).

Pozdrawiam serdecznie!