Co powoduje krwawienie podczas dmuchania nosa?

Witam podczas plukania zatok preparatem clin sin wydmuchalam krew (czerwona jasna zmiesza z wodą). Czy to coś groźnego?

"Najczęstsze są krwawienia ze splotów Kiesselbacha umiejscowionych w przedniej części przegrody. Krwawienia z tylnej części jamy nosowej i części nosowej gardła są rzadsze, ale zwykle poważniejsze i częściej dotyczą osób starszych. Przyczyny: urazy (nawet drobne), wzrost ciśnienia krwi, wysuszenie błony śluzowej (suche powietrze), zapalenie błony śluzowej, nowotwory, zaburzenia krzepnięcia krwi. Połykanie spływającej do gardła krwi może być przyczyną nudności i fusowatych wymiotów. Masywne krwawienia mogą doprowadzać do znacznej utraty krwi.
Za 70–75% przypadków krwawienia z nosa są odpowiedzialne przyczyny ogólne, takie jak:

choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń oraz przewlekła niewydolność serca
wrodzone skazy krwotoczne: małopłytkowość, hemofilie itp.
nabyte zaburzenia krzepnięcia: po lekach (heparyna, niesteroidowe leki przeciwzapalne, pochodne kumaryny), u pacjentów wyniszczonych
choroby zakaźne: mononukleoza zakaźna, odra, dur brzuszny
mocznica i niewydolność wątroby.
Za 25–30% przypadków krwawienia z nosa odpowiadają przyczyny miejscowe. Należą do nich:

uraz: „dłubanie w nosie“, uderzenie, wdychanie substancji toksycznych lub drażniących, uraz jatrogenny (np. podczas zabiegów lekarskich wykonywanych w jamie nosowej)
stan zapalny: zapalenie zatok, ostry stan zapalny górnych dróg oddechowych
zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa: najczęściej spowodowany nadużywaniem kropli donosowych obkurczających błonę śluzową, zażywanie kokainy
ubytki w przegrodzie nosa
choroby z tworzeniem ziarniny: gruźlica, ziarniniakowatość Wegenera, kiła itp.
nowotwory jam nosa, zatok, nosogardła.
Należy więc uznać, że krwawienia z nosa nie są wyłącznie problemem laryngologicznym i często wymagają współpracy lekarzy różnych specjalności."