Co powoduje migotanie przedsionków?

Czym spowodowane jest migotanie przedsionków ? Dziękuje.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najczęstsze przyczyny migotania przedsionków to wysokie ciśnienie krwi, wady zastawki serca, choroba reumatyczna serca i cukrzyca. Dieta i styl życia (stres oraz nadużywanie kofeiny, alkoholu i narkotyków) również przyczyniają się do wzrostu zagrożenia wystąpienia migotania przedsionkówv.

Odpowiem nie wprost. Wiele lat temu zdając egzamin 2. stopnia z interny jednym z egzaminatorów w komisji był profesor kardiologii, u którego można było zapomnieć o zdaniu egzaminu jeśli nie potrafiło się wyliczyć przynajmniej TRZYDZESTU przyczyn migotania przedsionków wraz z wyjaśnieniem patomechanizmu. Odsyłam więc do prowadzącego lekarza aby biorąc pod uwagę całokształt Pańskiego stanu klinicznego wyjaśnił Panu przyczynę.